Спад на брутния вътрешен продукт (БВП) от 2% се предвижда в държавния бюджет за 2010 г., съобщи днес министърът на финансите Симеон Дянков след днешното заседание на Министерски съвет, на което беше приета Фискалната макроикономическа рамка за целия четиригодишен мандат на управление на правителството, т.е. до 2013 г.
Предвижда се бюджетът за тази и следващата година да бъде балансиран, т.е. без излишъци, каквито имаше при предишното правителство, но и без дефицит.
Други основни параметри, които е решено да залегнат в бюджета за следващата година, са намаляване на осигурителната тежест с 2 процентни пункта (п.п.), като през следващите 3 години до 2013 г. ще има намаление с по 1 п.п.
Размерът на преките данъци през 2010 г. ще се запази същият. Социалните плащания за майките с деца и обезщетенията за безработни няма да се вдигат. Средният ръст на безработицата през следващата година се предвижда да е около 11,4%, т.е. много по-висок от този през миналата година.
В средата на юни 2010 г. ще бъде решено дали ще има възможност от юли следващата година да се вдигнат работните заплати на държавните служители и пенсиите. Финансовият министър отказа да даде каквито и да било прогнози в тази насока, като каза, че премиерът е „забранил да се употребява думата „ще“.
Другите думи, които Бойко Борисов е забранил на министрите да употребяват, са „замразяване на доходите и пенсиите“, каза самият той.
По думите на премиера, именно той е увеличил пенсиите от 1 юли с 9%. Бойко Борисов продължи да твърди това, дори когато журналисти му напомниха, че увеличението на пенсиите е залегнало в Закона за държавния бюджет за 2009 г., че пенсиите са увеличавани няколко пъти от предишния кабинет и че увеличението става само формално сега, непосредствено след като неговото правителство е встъпило в длъжност.


Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Манчестър Сити надви Съндърланд
Нова атомна централа няма да свали цените на тока
Българската икономика расте 2-3 пъти по-бързо, отколкото средната на европейско ниво
„Черно море” потопи ЦСКА в деня на моряците
Оставка на правителството няма да е заплаха за България в Еврозоната