Европейската комисия започва процедура за свръхдефицит срещу България, е съобщил пред БНР говорителят на комисията по икономическите и валутни въпроси Амадеу Алтафаж.
По-рано днес Евростат обяви, че бюджетният ни дефицит през 2009 г. е бил 3,9 на сто от брутния вътрешен продукт.
Такава процедура започва срещу 20 от общо 27-те страни в ЕС, е уточнил говорителят на комисията.
„Дефицит над 3% автоматично активира процедура за свръхдефицит срещу съответната страна. Като първа стъпка от нея Европейската комисия ще подготви доклад до Съвета на министрите на икономиката и финансите, което очаквам да стане на 12 май. След това вече решението е на Съвета", е пояснил Амадеу.
"Ако се постигне бюджетен баланс, е напълно възможно процедурата да бъде закрита няколко месеца по-късно. Знаем за намеренията на българските власти да удържат дефицита под 3 на сто през 2010, финансовите показатели на страната са по-добри в сравнение с много други, и се надяваме да се стигне до стабилни стойности под 3%“, е подчертал той.
За цялата еврозона бюджетният дефицит за 2009 г. е достигнал 6,3 на сто, като най-висок е в Ирландия - 14,3%. Дефицитът на Гърция е 13,6 на сто. Данните доведоха до силен спад на европейските пазари.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък