Енемона АД е свикало общо събрание на акционерите за 8 май 2015 г., на което ще се гласува да няма дивидент по привилегированите акции за 2013 г., защото дружеството е на загуба от 26,1 млн. лв. Акционерите ще приемат докладите и отчетите за 2013 г., след като опитите това да стане през 2014 г. бяха неуспешни.
Всъщност вече е време да се приемат отчетите за 2014 г., но въпреки че срокът за публикуването на неконсолидирания одитиран отчет изтече на 30 март 2015 г., той все още не е публикуван.
Вече е време и за общо събрание на акционерите за отчитане на резултатите през 2014 г., което трябва да бъде проведено до 30 юни 2014 г.
Първоначално Енемона АД искаше да разпредели частичен дивидент по привилегированите акции за 2013 г., но КФН блокира общото събрание на акционерите, след като одиторът Делойт Одит имаше забележки към отчета.
След това акционерите на Енемона АД избраха нов одитор, който изненадващо или не, ревизира отчетите за 2012 г.и 2013 г. и увеличи загубите с 31,4 млн. лв. Първоначално Енемона АД имаше печалба от 387 хил. лв. за 2013 г. и 1,74 млн. за 2012 г. За 2012 г. дори бе изплатен частичен дивидент по привилегированите акции от от 0,58164 лв./акция (първият в България), както и забавеният за 2011 г. цял дивидент от 0,992 лв.
Перспективите за дивидент за 2014 г. са неясни. От една страна неодитираният отчет за 2014 г. показа печалба от 146 хил. лв., но все още няма одитиран отчет. От друга страна, последният одитиран отчет (за 2013 г.) показва текуща и непокрита загуба от 29,5 млн. лв. Все още обаче собственият капитал е повече от основния (20,9 млн. лв. към 13 млн. лв.), тъй като резервите са за 37,4 млн. лв.
Все още Енемона дължи по около 0,41 лв. на привилегирована акция за 2012 г., а вече дължи по 0,992 лв. за 2013 и 2014 г. или общо около 2,4 лв. на прив. акция. Тези акции са обща около 1,1 млн. броя или компанията дължи около 2,6 млн. лв. на акционери, висящ ''гарантиран дивидент''. Пазарните участници не вярват много в изплащането на дивидент от 0,992 лв. за 2013 г., както и за 2014 г. и т.н., тъй като текущата пазарна цена е 1,08 лв. за акция.
Пародоксално, но акционерите трябва да връщат получените дивиденти за 2011 г. (цял от 0,992 лв.) и за 2012 г. (частичен от 0,58164 лв.), който бяха изплатени на база печалбата за 2012 г. от 1,74 млн. лв., тъй като след ревизията на отчета за посочената година вече има загуба от 5,7 млн. лв.
Така се, оказва, че акционерите са надвзели дивидент по привилегированите акции от 1,57 лв. на ценна книга и може би, дори и да има печалба през 2014 г., тя ще отиде за дивидент през 2011 г. и частично 2012 г., които вече са взети и нови пари акционерите може би няма да видят, дори и да има печалба през 2014 г. в одитирания отчет. Ако тази печалба е под 1,74 млн. лв., тези пари ще са парите за вече изплатения дивидент през 2013 г. (за 2011 г. и частично за 2012 г.). Предстои да видим решението и на този заплетен казус.
Също така е интересно, че привилегированите акции са по-евтини от обикновените или 1,08 лв. към 1,328 лв., въпреки че по привилегированите акции има „гарантиран“ дивидент, а по обикновените няма и въпреки че привилегированите трябва да бъдат конвертирани в обикновени на падежа си.
Обикновените акции на Енемона АД поевтиняват с 51,6% в последните 12 месеца до 1,328 лв. за акция и 15,8 млн. лв. пазарна капитализация. Капитализацията на привилегированата емисия е 1,19 млн. лв., или общо 17 млн. лв., което е около 20% под собствения капитал от последния одитиран отчет (20,9 млн. лв.).
Лош сигнал за групата на Енемона АД беше, че само нейното дъщерно дружество ФЕЕИ АДСИЦ не успя да изплати дивидентите си за 2013 г. (и все още не е), освен разбира се самата Енемона АД, която не само, че не го разпредели, но не успя и да гласува дивидент по привилегированите си акции за 2013 г.
Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава една акция от капитала на ФЕЕИ АДСИЦ.
Свързани компании:


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив
преди 11 години :) Да, ще ми бъде забавно честно казано. Аз като съм си взел дивидента за 2011та и 2012та и после съм продал, сега... аз ли да им го върна или тоя дето е купил от мен? :D Не зная дали изобщо има такъв филм за връщане на вече взет дивидент.Отчет е имало,бил е заверен, взето е решение за разпределянe, подписано е, после според проспекта ако си спомням правилно не е обвързано разпределението на дивидент с печалбата, а се казва, че ако има печалба ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ако няма МОГАТ да се използват резерви за изплащане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Пародоксално, но акционерите трябва да връщат получените дивиденти за 2011 г. (цял от 0,992 лв.) и за 2012 г. (частичен от 0,58164 лв.), който бяха изплатени на база печалбата за 2012 г. от 1,74 млн. лв.След ревизията на отчета обаче, за посочената година вече има загуба от 5,7 млн. лв.http://***.investor.bg/***-i-analizi/339/a/enemona-uvelichi-zagubite-si-za-2012-i-2013-g-s-314-mln-lv-191285/Така се, оказва, че акционерите са надвзели дивидент по привилегированите акции от 1,57 лв. на ценна книга и може би, дори и да има печалба през 2014 г., тя ще отиде за дивидент през 2011 г. и частично 2012 г. Които вече са взети и нови пари акционерите може би няма да видят, дори и да има печалба през 2014 г. в одитирания отчет. Ако тази печалба е под 1,74 млн. лв., тези пари ще са парите за вече изплатения дивидент през 2013 г. (за 2011 г. и частично за 2012 г.). Предстои да видим развитието и на този заплетен казус. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Kака Мони Б@ м***мамта на привилегированите акции на БФБ. След мизерията, която врътнаха с една от първите привилегировани емисии в БГ, вече доста трудно ще се пласират привилегировани емисии :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар