IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Швейцария се изправя пред трудни времена и кратък период на дефлация

По-силният франк ще има забележителен негативен ефект върху икономическата активност, предупреждава един от ръководителите на централната банка

11:42 | 27.03.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Швейцария се изправя пред трудни времена и кратък период на дефлация

Швейцария се изправя пред „трудни времена“ и кратък период на дефлация след изненадващото решение на централната банка да отвърже курса на франка спрямо еврото, взето през януари. На това мнение е един от тримата постоянни членове на Управителния съвет на Централната банка на Швейцария Фриц Зурбруг, цитиран от Financial Times.

Коментарите му обрисуват икономическата картина, която валутната промяна от 15 януари оказва върху икономиката на страната, считана за безопасно убежище по време на дълговата криза в еврозоната.

Стойността на швейцарския франк се изстреля след решението за премахване на фиксирания курс, установен при 1,20 франка за едно евро. Така швейцарските износ и туризъм поскъпнаха. Едно евро сега струва 1,05 шв. франка.

Швейцарският фондов пазар – дом на мултинационални компании, измежду които UBS, Credit Suisse, Novartis и Zurich Insurance – се срина в дните след съобщението на централната банка, но впоследствие се възстанови.

„Тази година по-силният швейцарски франк ще има забележителен негативен ефект върху икономическата активност в Швейцария“, предупреждава за това Зурбруг. „Индексът на потребителските цени ще спадне на доста дълбока отрицателна територия.“

По негови думи понижението на инфлацията ще бъде временно и няма да застраши ценовата стабилност в средносрочен план. Той не очаква „разрушаваща дефлационна спирала“. В страната вече има дефлация, като през февруари тя е 0,8% - повече в сравнение с нивото от 0,3% за еврозоната.

Освен валутното решение, взето през януари, Централната банка на Швецайрия намали депозитната лихва до -0,75% в опит да предотврати потенциалния приток на капитали в страната след очакваното поскъпване на франка.

„Негативният лихвен процент вече дава желания ефект“, коментира Зурбруг. „Важно е да се позволи на отрицателната лихва да окаже ефект и да подпомогне поевтиняването на швейцарския франк.“

Според него опитите за заобикаляне на отрицателните лихвени проценти, например, чрез държане на пари в брой не е в интерес на Швейцария, имайки предвид текущия климат.

Друг член на УС на Централната банка на Швейцария Дюе Мосе коментира, че институцията разполага с още инструменти, които да използва, за да гарантира, че ще постигне целите на паричната политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:00 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 1
Kockata_Mitev
преди 9 години
България и доверие са две различни вселени.Това са икономики на системи,както и арабите както и Норвегия там има непрекъснат финансов поток.Ако петрола стане 1 долар ще загаснат за 10 години ако не успеят да развият икономика.Същото е и при швейцарците,някой ще каже виж БВП.Един селски пощалион взима 5000 франка,с тези пари можеш да купиш 3 села в централна африка,Колко е производителноста на труда на този човек според вас та взима толкова.Просто има кинти .......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
vankata89
преди 9 години
Чудя се наистина защо швейцарците са толкова богати. Нямат петрол намят кой знае какви ресурси и въреки това всички се натискат да си държат парите там. Даже може би наща държава има повече природни ресурси все пак освен планини имаме и море като територия сме горе долу еднакви. Единствено спаканото доверие което има към тях ги е направило толкова богати. Защо България не е тях
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
Kockata_Mitev
преди 9 години
Tова с франка е някаква лудост.Няма да поевтинее,ще поскъпне още.Дреме им че щели да изнасят по малко или да продават по малко.Половината свят се натиска да си държи парите там,Интересно ми е само когато доиде Видов ден който неминуемо ще дойде кво ще правят с три стада крави и много складове пълни с ненужна хартия.Златцето е другадееееее.Не че подценявам останалите аспекти на икономиката ама........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още