IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Политическата нестабилност в Европа уплаши държавните инвестиционни фондове

Обемът на инвестициите на суверенните фондове на Стария континент се свива, вложенията се насочват към САЩ

09:23 | 14.07.17 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: FreeImages.com</em></p>

Снимка: FreeImages.com

Политическата нестабилност в Европа допринася за големия спад на инвестициите на държавните инвестиционни фондове през миналата година. Инвеститорите от Азия и Близкия Изток се опасяват от „опарване“, показват резултатите от проучване на италианския университет Bocconi, цитирано от Financial Times.

Проучването обхваща дейността на 38 суверенни фонда по целия свят.

Стойността на европейските сделки, осъществени от суверенни инвеститори, се понижава до 7,2 млрд. долара през миналата година. За сравнение, през 2015 г. обемът достига 16,2 млрд. долара. Преди пет години пък обемът е бил 30 млрд. долара. 

Великобритания, която е най-големият целеви пазар за такива чуждестранни инвеститори в Европа, отчита най-ниската точка за десетилетие – 555 млн. долара. За сравнение, преди пет години обемите отчитат ръст от 11,8 млрд. долара. Това донякъде се обяснява и със срива на обменния курс на паунда на валутните пазари след референдума за напускането на Европейския съюз.

Вместо към Великобритания, държавните инвестиционни фондове се обръщат към САЩ, дори и след победата на Доналд Тръмп на изборите през ноември 2016 г. С инвестиции в размер на 14,9 млрд. долара това е най-активният пазар за суверенните фондове през миналата година. 

Данните сочат още, че Сингапур е най-големият източник на инвестиции. Суверенните фондове GIC и Temasek са осъществили общо 62 сделки по света на стойност почти 18 млрд. долара. Това представлява 39% от всички сделки и 45% от инвестиционната им стойност.

Резултатите от изследването сочат още, че 2016 г. е първата година, в която Европа не е най-популярната дестинация за инвестиции на държавните фондове. Според изследователите спадът се обяснява с редица фактори, включително бавния икономически растеж, проблемите със сигурността заради терористичните атаки, несигурността около Brexit и като цяло политическата нестабилност.

Резултатите са в ярък контраст с оценката на някои ръководители на частни капиталови инструменти, според които Brexit и политическите катаклизми в някои страни нямат особен ефект върху сделките. Държавните инвестиционни фондове обаче работят по по-сложни инвестиционни стратегии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:23 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още