IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

С. Вътев: Крайно време е рефренът, че лихвите в България са високи, да утихне

Банковият кредит не е стока от първа необходимост и всеки има право на избор дали да вземе или не, смята главният изпълнителен директор на ОББ

08:35 | 07.03.13 г. 66
<p>
	Стилиян Вътев <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Стилиян Вътев Снимка: Личен архив

- Има ли място за корпоративни банкови еврооблигации, след като държавните еврооблигациите създадоха бенчмарк?

Винаги има място за всичко, зависи от нуждата, времето и цената. Както и в предишни години всяка банка би имала интерес да диверсифицира структурата и матуритета на източниците си на финансиране, в т. ч. и чрез емисия на ценни книжа.  За съжаление моментът е изключително неподходящ, първо защото българските банки са свърхликвидни, второ това удоволствие е твърде скъпо понастоящем. Много хора се заблуждават, че след като EURIBOR e 0.2 – 0.3 процента, кредитните ресурси за бизнеса, респективно за българските банки, са много евтини като на местния, така и международен пазар.

Напротив – достъпът до 5-годишен кредит например е твърде ограничен и/или  относително скъп. Освен това за повечето страни в Европа и особено тези от Централна и Източна, твърде много се разтвори ножицата в спредовете между суверенния риск и този на банките и корпорациите, опериращи в същите държави.  Така например, независимо че лихвеният спред на 5-годишни облигации на българското правителство е около 1.5 на сто, то за нова 5-годишна облигация на българска банка с най-високия рейтинг в страната не би бил по-малък от 6 – 6.5  на сто, т.е. цената на финансиране би стигнала до 6.5 - 7 процента годишно.

Само за сравнение бих посочил, че през 2006 никому непознатата на международния пазар ОББ издаде 3-годишна облигация за 100 млн, евро с цена 2.7 процента годишно и под 30 базисни точки над суверенния риск на България. Вероятно тези времена на много евтини пари няма да се върнат скоро, но да се надяваме поне, че нещата ще се развиват в тази посока. Така че, както виждате нито ниският EURIBOR, нито спредът на нашите ценни книжа са някакъв логичен и надежден „бенчмарк“ за българска корпоративна емисия в настоящия трудно достъпен и неликвиден пазар.

- В последните месеци банките успяха да овладеят растежа на административните си разходи. Възможно ли е да се спести от това перо?

В условията на свит банков пазар и много силна конкуренция, единственият начин да бъдеш конкурентноспособен е просто да бъдеш ефективен, или с други думи да генерираш единица доход с по-малко разходи или единица разход да ти донесе повече приходи. Вярно, че това правило важи най-вече в ситуация на криза, където контролът и снижението на разходите в много случаи са единственият начин не само за преодоляване на кризата, но и за самото оцеляване.

ОББ например винаги е отчитала като много важен фактор коефициента за ефективност – разходи спрямо приходи. Вярно, че той се влоши през последните кризисни години, но това беше главно за сметка на изпреварващото намаление на приходите спрямо това на разходите.

Сега от тук нататък планираме със същите разходи да увеличим значително обема на бизнеса и респективно приходите и отново да постигнем оптималното ниво на вътрешна ефективност.

- Специално при ОББ има ли намаление на офисите, още повече при все по-голямото проникване на електронното банкиране?

Преди около 20-тина години, когато в развитите страни стартира масово електронното банкиране на основата на интернет платформите, четох една статия на футуралисти, където се прогнозираше, че след около 50 години няма да има банкови клонове и всички банкови услуги ще се извършват от дома или офиса по електронен път.

Доста бързо след това тази теза беше опровергана от видни психолози, че хората като човешки същества имат нужда да контактуват с други хора като тях, в случая тези, на когото са поверили парите си, или ще поискат кредит, консултация и т. н. Така че макар електронното банкиране да е изключително важен и ефективен канал за достъп до банкови услуги, то в никакъв случай не може да замести нуждата от банкови офиси за директен и човешки контакт на клиентите с банковите служители.

Разбира, все повече се увеличава броят на хората, за които времето е скъпо и предпочитат електронното банкиране, селфсървис офисите, банкоматната мрежа, автоматичните банкови разплащания и т. н., което значително подобри банковата ефективност и разходите, в т. ч. и за персонал. В този смисъл ОББ заделя доста внимание и инвестиции в разнообразието на каналите за достъп до банкови услуги и това е много, много добра и печеливша стратегия.

Що се отнася до клоновата мрежа, ние се стремим да броят  на клоновете, техният състав и разположение максимално да отговарят на потребностите на нашите клиенти и реагираме доста бързо при констатиране на значими негативни отклонения или тенденции.

Последна актуализация: 09:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 3 rate down comment 8
trade2win
преди 11 години
Да, така е! Банките не са благотворителни организации, техният бизнес е да дават кредити. Кредитът е нагледен пример за това как едни и същи пари са АКТИВ за банката и ПАСИВ за клиента. По тази тема имам публикация в моя блог:http://trade2win.blog.bg/biznes/2013/02/12/vinovni-li-sa-bankite-che-otpuskat-krediti.1052534
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 15 rate down comment 3
Див Селяк
преди 11 години
Стилянчо! В Америка за картелиране в затвора вкарват. Пък и в Гърция, май. Тъй че, тихичко, и гледай да спазвате законите, горе долу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 19 rate down comment 7
mos70
преди 11 години
Цитат: "Банковият кредит не е стока от първа необходимост и всеки има право на избор дали да вземе или не, смята главният изпълнителен директор на ОББ...............Абе кавал, аз както имам право да взема или да не взема, така и ти имаш право да ми дадеш, или да не ми дадеш! Нали така? Е питам аз- що ми даваш толкова лесно пари (на измислено висока лихва), като при тая лихва не може да сигурен, че ше ти върна парите! Не може да си сигурен!Задам ти и един простичък въпрос: Даваш ли си сметка, ако в Германия, където доходите са около 7-10 пъти по-високи, какво ше стане, ако се приложат лихвите, които са у нас? Даваш ли си сметка какво ше стане там!?! Тези лихви там, няма да се задържат и 1 седмица!Лихвите трябва да са в синхрон със стандарта на българина! Кой ше плаща лихва по ипотека 6-7%, при средна заплата 750 лв? От де ше дойдат тия пари? Аз изобщо се чудя, как българина изобщо продължава да плаща тия безумни лихви, при тия заплати!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 3
Chick-Chirick
преди 11 години
Календар, не е толкова просто, колкото го представяш. А с тезата, че ти го е казал приятел ,който учил в УНИ в топ 3 и т.н. няма как да дадеш достоверност на твърдението ти, тъй като тук във форума всички сме с топ 1.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 23 rate down comment 7
Petar
преди 11 години
Много умело боравене с думите гусин изп. дирек. обаче как ще обясните как в Норвегия където пък кредита още по-малко е от стока от първа необходимост ипотечен такъв е с лихва от 2% за целия период бе врътки и чупки. Много за прости смятате хората в тая проста държава, това че ядем марули не означава че пасем трева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 16 rate down comment 6
drakobg
преди 11 години
Банковият кредит не е стока от първа необходимост и всеки има право на избор дали да вземе или не, смята главният изпълнителен директор на ОББ Както и всяка банка има избор дали и на кого да дава кредити и да си носи отговорността за това, например чрез възможност за личен фалит на кредитополучателя.Щом сме почнали да говорим менторски и да казваме какво трябва да престане... Крайно време е да се приеме закон за фалита на физическите лица, а не да закрепостяваме кредитополучателя. Иначе да са живи и здрави ОББ, прилапах имот от тяхна ипотека почти без пари, трябваше ми за бизнес,голямо кандардисване и псуване беше, но накрая приеха условията ми и ги отървах от един лош кредит. Паметник трябва да ми вдигнат и да ми целува краката Уважаемия банкер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 12 rate down comment 2
kalendar
преди 11 години
много си прав и за четирите точки. НО! Кажи ми как, ако си млад предприемач, с идея, която по принцип е реализуема да си набереш финансиране в Бг??? И освен това имам един познат(работи в световно известна фирма, като мениджър, завършил е университет, който не слиза от топ 3 и т.н.), като го попитах как средният бизнес да стане голям, той си каза така-единственият бърз начин(разбирай-в рамките на 5 год.) е с външно финансиране. Махам вариантите с това да си първи в световен мащаб и да имаш и парите за патента, а после и парите за финансиране на поточната линия и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 2
kalendar
преди 11 години
аз лично смъкната лихва(ако не е предоговорена с цената на кръв и сълзи:) ) не съм видял, та даже твоето изказване е омекотено от репликата в скобите. Би трябвало да бъде без нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 2
iivanoff
преди 11 години
Тук се поддържа високо ниво на ентропия, а вътрешната енергия на системата ниско! Мисли... и защо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 7
Newton Heath
преди 11 години
А колко точно пари взимат от банките-майки и доколко разчитат на собствените си канали за финансиране? Нито ти, нито някой друг от чата би могъл да каже това. И като си толкова предприемчив, стига си стоял по форумите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още