IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

С. Вътев: Крайно време е рефренът, че лихвите в България са високи, да утихне

Банковият кредит не е стока от първа необходимост и всеки има право на избор дали да вземе или не, смята главният изпълнителен директор на ОББ

08:35 | 07.03.13 г. 66
<p>
	Стилиян Вътев <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Стилиян Вътев Снимка: Личен архив

- Има ли място за корпоративни банкови еврооблигации, след като държавните еврооблигациите създадоха бенчмарк?

Винаги има място за всичко, зависи от нуждата, времето и цената. Както и в предишни години всяка банка би имала интерес да диверсифицира структурата и матуритета на източниците си на финансиране, в т. ч. и чрез емисия на ценни книжа.  За съжаление моментът е изключително неподходящ, първо защото българските банки са свърхликвидни, второ това удоволствие е твърде скъпо понастоящем. Много хора се заблуждават, че след като EURIBOR e 0.2 – 0.3 процента, кредитните ресурси за бизнеса, респективно за българските банки, са много евтини като на местния, така и международен пазар.

Напротив – достъпът до 5-годишен кредит например е твърде ограничен и/или  относително скъп. Освен това за повечето страни в Европа и особено тези от Централна и Източна, твърде много се разтвори ножицата в спредовете между суверенния риск и този на банките и корпорациите, опериращи в същите държави.  Така например, независимо че лихвеният спред на 5-годишни облигации на българското правителство е около 1.5 на сто, то за нова 5-годишна облигация на българска банка с най-високия рейтинг в страната не би бил по-малък от 6 – 6.5  на сто, т.е. цената на финансиране би стигнала до 6.5 - 7 процента годишно.

Само за сравнение бих посочил, че през 2006 никому непознатата на международния пазар ОББ издаде 3-годишна облигация за 100 млн, евро с цена 2.7 процента годишно и под 30 базисни точки над суверенния риск на България. Вероятно тези времена на много евтини пари няма да се върнат скоро, но да се надяваме поне, че нещата ще се развиват в тази посока. Така че, както виждате нито ниският EURIBOR, нито спредът на нашите ценни книжа са някакъв логичен и надежден „бенчмарк“ за българска корпоративна емисия в настоящия трудно достъпен и неликвиден пазар.

- В последните месеци банките успяха да овладеят растежа на административните си разходи. Възможно ли е да се спести от това перо?

В условията на свит банков пазар и много силна конкуренция, единственият начин да бъдеш конкурентноспособен е просто да бъдеш ефективен, или с други думи да генерираш единица доход с по-малко разходи или единица разход да ти донесе повече приходи. Вярно, че това правило важи най-вече в ситуация на криза, където контролът и снижението на разходите в много случаи са единственият начин не само за преодоляване на кризата, но и за самото оцеляване.

ОББ например винаги е отчитала като много важен фактор коефициента за ефективност – разходи спрямо приходи. Вярно, че той се влоши през последните кризисни години, но това беше главно за сметка на изпреварващото намаление на приходите спрямо това на разходите.

Сега от тук нататък планираме със същите разходи да увеличим значително обема на бизнеса и респективно приходите и отново да постигнем оптималното ниво на вътрешна ефективност.

- Специално при ОББ има ли намаление на офисите, още повече при все по-голямото проникване на електронното банкиране?

Преди около 20-тина години, когато в развитите страни стартира масово електронното банкиране на основата на интернет платформите, четох една статия на футуралисти, където се прогнозираше, че след около 50 години няма да има банкови клонове и всички банкови услуги ще се извършват от дома или офиса по електронен път.

Доста бързо след това тази теза беше опровергана от видни психолози, че хората като човешки същества имат нужда да контактуват с други хора като тях, в случая тези, на когото са поверили парите си, или ще поискат кредит, консултация и т. н. Така че макар електронното банкиране да е изключително важен и ефективен канал за достъп до банкови услуги, то в никакъв случай не може да замести нуждата от банкови офиси за директен и човешки контакт на клиентите с банковите служители.

Разбира, все повече се увеличава броят на хората, за които времето е скъпо и предпочитат електронното банкиране, селфсървис офисите, банкоматната мрежа, автоматичните банкови разплащания и т. н., което значително подобри банковата ефективност и разходите, в т. ч. и за персонал. В този смисъл ОББ заделя доста внимание и инвестиции в разнообразието на каналите за достъп до банкови услуги и това е много, много добра и печеливша стратегия.

Що се отнася до клоновата мрежа, ние се стремим да броят  на клоновете, техният състав и разположение максимално да отговарят на потребностите на нашите клиенти и реагираме доста бързо при констатиране на значими негативни отклонения или тенденции.

Последна актуализация: 09:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 22 rate down comment 7
bgMan
преди 11 години
"Банковият кредит не е стока от първа необходимост и всеки има право на избор дали да вземе или не"--В това човека е прав.Хората ако се образоваха и си правеха по-добре сметката нямаше да изгарят толкова лесно при промяна на ситуации и пукане на балони. Да се хващаш лесно на хорото с такова сериозно нещо като взимане на кредит без да имаш сигурен спасителен план Б е много рисково начинание.Забелязали ли сте че повечето хора изтеглят кредит по начин, който прилича на една ситуация при игра на покер?Ако не бързаш, четеш условията подробно, обмисляш и се съветваш едва ли така лесно ще приемеш доста от условията на банките а в повечето случаи винаги има място за предоговаряне и промяна на някои условия. За тези, които нямат необходимата квалификация трябва да си намерят доверен финансов/кредитен съветник да им помогне да осъзнаят картинката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 35 rate down comment 3
Ironhorse
преди 11 години
Море ле, има да ревете от 2014г. ....Кредитният бум достигна връх през 2007-2008, обаче тънкостта е че над 50 % от кредитите са 5 годишни !Криво ляво кредитите се връщат, и на мен ми остана един овърдрафт точно към тези тулуми. До два месеца го покривам и повече за кредит не искам и да чувам, защото:1. Никой, ама и Бъфет не може да каже какво ще е след 5 години.2. Бизнес, който не може да се самофинансира на днешни времена е обречен на провал, а собственика на разорение.3. Технологиите се развиват и въвеждат на пазара с такава бясна скорост, че не знаеш днешното, което се харчи, дали утре ще е праисторическо изкопаемо.4. Аз отказвам да предсказвам бъдещето !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 12
iivanoff
преди 11 години
Ти да не си въобрази че парите за кредити се вземат от депозитите! Та защото лихвата на депозитите се определя от пазара и е висока, то следователно и на кредитите стряба да е висока... Обратното е! А парите се вземат на същия процент на който се вземат от другите банки по света /почти/ :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 23 rate down comment 3
edimi
преди 11 години
И следващия въпрос, на колко % банките взимат пари от "банките майки"? т.е., какъв е "маржа"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 27 rate down comment 11
edimi
преди 11 години
Да се намалят и двете тогава! Така хем няма да се слагат "сиви" пари на депозити за лихви, хем ще има кредити за предприемчиви. `щот` сега, все едно едни "рентиери" яхат тези, които са предприемчиви и им се работи. Това се подразбира от коментара ти?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 16
Newton Heath
преди 11 години
А колко са лихвите по депозити в държавите от ЕС, които цитираш? Точно това се опитва да каже човекът - че не може хем вълкът сит (високи лихви по депозити), хем агнето цяло (ниски лихви по кредити).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 54 rate down comment 13
hellwitch
преди 11 години
Банковия кредит е стока от първа необходимост за бизнеса ако иска да е конкурентно способен.Как БГ фирмите да се конкурират с другите в ЕС като на запад взимат кредити на 3-4%, а тук на 10-12%. Как въобще да се стигне нивото на технологии и иновации за да си конкурентен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 40 rate down comment 17
QuasiInvestor
преди 11 години
Хахахаха, е по-смешно изказване отдавна не бях чел - КРАДЕЦЪТ ВИКА: ДРЪЖТЕ КРАДЕЦА!Мазен чичко, рефренът за високите лихви няма скоро да спре - не и докато в другите държави от ЕУ лихвите по заеми (ипотечни например) са около 2.5-3% а тук 8-12% при това плаващи (обикновенно нагоре)!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 7
avramcho
преди 11 години
С. Вътев: Крайно време е рефренът, че лихвите са високи, да утихнеБанковият кредит не е стока от първа необходимост и всеки има право на избор дали да вземе или не, смята главният изпълнителен директор на ОББ..........................Това е безусловно , но "хорото" има два края........нито Кредитополучателите могат да се пуснат , нито КредиторитеАко Кредитополучател се пусне - губи жилищетоАко Кредитор Обаче се пусне - губи Бизнеса----------така че колкото повече се говори че лихвите ""няма накъде по-надолу" - Толкова повече се приближаваме към "По-Надолу"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още