IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нурхан Берк: Акциите на турските банки може да поскъпнат със 100%

Официалните прогнози са за изменение на турския БВП от минус 5% до плюс 3% за 2019 г., което е знак за несигурността пред страната

08:12 | 21.01.19 г. 9
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: архив&nbsp;<em>Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс



Кои компании избягваш категорично?  

- Стоя далеч от компании с P/E над 30. Повечето бързорастящи компании имат подобни показатели, но при тях рискът винаги е огромен. Ако имах повече информация и опит, може би щях да инвестирам, но засега стоя далеч.
 
При криза или срив в цената на акциите е добре да се купуват добри компании (с добри маржини), при обрат инвеститорите първо купуват тях и се въстановяват най-бързо.
 
- По време на падащ пазар е добре да се следят всички сектори (BANKS, INDUSTRIALS, AUTO, и т.н.), и при обрат да се купят най-добрите компании от сектора, който е смачкан най-много, защото те най-вероятно ще се въстановят най-бързо или поне лидерските компании в сектора ще дръпнат сериозно.

- Компаниите имат много детайли, никога не трябва да се купува или продава, гледайки някакви числа. Ползвам силата, която ми дава изчислителната мощ на моя компютър, но винаги имам на ум, че Бъфет ползва компютъра само за игра на бридж и е най-добрият инвеститор в света. Компютърът може да ми помогне, но рецептата не е там.
   
Като цяло спадът в общата стойност на една компания не я прави лоша, просто някой смята, че тя не добра, или е видял друга инвестионна възможност, която смята за по-добра. При подобни сценарии само наблюдавам и не изпадам в паника, а просто изчаквам този период да мине. Ако компанията е добра, рано или късно някой ще я забележи и цената ще се възстанови. Търпението е злато.
 
- Има компании, които значат много за държавите в които се намират. Примери са Lufthansa, Siemens, BBC, General Electric, Fiat, Deutsche Bank, Turkish Airlines, Unicredit и т.н. Тези компании могат да имат лоши периоди, но вероятноста те да оцелеят е по-голяма в сравнение със стандартни компании. Те, имат влияние; могат да намерят пари; добри кадри; също така и да получат подкрепа от техните правителства.
 
- Пазя си психиката и здравето. Инвестирането не е наука, цените се влиаят от поведението на хората, а те са много различни, емоционални и трудно предвидими. Така че очаквам всичко и приемам всичко, което се случва за нормално. Това помага много за контролирането на емоциите, спасява ме от гастрити и други болести. Виждам, че тези, които не успяват да контролират емоциите си, си губят здравето при големи движения на цените. В дългосрочен план всички сме мъртви, няма да се отървем живи от тази игра, наречена живот. Мислейки в тази насока, всъщност нищо не може да е наше вечно и няма нужда от притеснение. Нямам никакви притеснения за бъдещето, и не се опитвам да го отгатна. Почти след всеки трус на пазара само се усмихвам.
 
Какъв ръст или спад има основният индекс в Турция, докато си търгувал?
 
От началото на 2018 г. е на -20% в лири. В евро е малко над -45%, като през годината стигна до -60% през август. Волатилноста на индекса в долари е доста голяма, горе-долу е такава и при повечето развиващи се страни. Чуждестранните инвеститори поемат в допълнение и риска, породен от курса на лирата, а тя е много волатилна.

Турският основен индекс в долари е доста волатилен, как се оцелява при такъв двупосочен асансьор, или това е предимство?
 
За чуждестранните инвеститори волатилноста е доста голяма, те следят индекса BIST100 в долари XU100/USDTRY. Добрите времена за инвестиране са, когато има криза и има голям срив в цените на акциите и в лирата. През 2008 г. и 2018 г. XU100/USDTRY падна до 13 000 пункта и беше идеален период за вход на пазара. Като цяло е трудно да се правят точни предвиждания и да се уцели дъното. Когато индексът е нагоре, лирата също е силна и това позволява в рамките на 8-12 месеца реализацията на добри печалби, след това следва спад и трябва да се стои далеч на сигурно в долари или в евро.

Истанбулската борса се влияе много от поведението на чуждестранните инвеститори, които държат между 60% и 70% от акциите. Тук най-многобройни са американците с над 30%. Тези дялове се публикуват често и мисля, че когато те държат към 70% от акциите, е добре да се кешира поне част от портфейла, а когато падне към 60% - да се купува. Също при вход те създават огромно търсене/купуване на лирата, тя става много силна. След това последва и купуване на акции и това създава движение и в индекса, затова дневни движения от около 2% в XU100/USDTRY се приемат за нормални.

Има и турски ETF, iShares MSCI Turkey, който се търгува на американските борси и е доста ликвиден. Той също е индикатор за това какво може да стане на следващия ден. Дневният оборот е около 25 млн. долара, в бурни дни надхвърля 100 милиона долара.

През 2018 г. върхът за XU100/USDTRY беше в края на януари и беше 32 500 пункта, а дъното видяхме на 13 август при 13 286 пункта, в рамките на 6 месеца това представлява движение от почти -60%.

Историческият връх за XU100/USDTRY е малко над 50 000 пункта през май 2013 г. Под 20 000 пункта се вярва, че е добър момент за вход и че акциите са подценени. P/E от 9 се приема за равносилно на 15 в развиващите се страни, като в момента е към 5.

Последна актуализация: 21:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
nurhan_berk
преди 5 години
От 1 януари индекса, който следи труските банки "XBANK" е вече +37.47% в евра. От кризата през лятото е на +103.06% пак в евра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
bgMan
преди 5 години
Може и да поскъпнат някога ама едва ли ще е преди султана да отиде при "пророка" педофил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
draka
преди 5 години
Вероятно не сте попадали на събеседници, които знаят какво се случва в дадена икономика и затова говорите за внушения и предразсъдъци. Другият вариант е да живеете в илюзията, че само вашето знание е вярно и не е "манипулирано" от медии, ако е така, то помислете още веднъж, защото аргументацията за невъзможно обяснение заради предразсъдъците на слушащия в условията на професионален анализ и дискусия е меко казано несъстоятелна.Иначе съм съгласен, че в Турция не останаха обективни медии и няма как да се черпи информация за реалното състояние в страната. Непринудените изказвания на хората по улиците и страхът с който избягват да коментират злободневни теми говорят достатъчно за реалноста. Изобилие от такива репортажи има във видео платформите в интернет, повечето недостъпни в страната освен чрез VPN решения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 2
num
преди 5 години
Тези въпроси са доста правилно зададени и има отговори за тях,но за съжаление отговорите не могат да бъдат толкова кратки и прости. Ако читателя няма нужната нагласа и основни знания за Турция почти нищо няма да разбере от написаното. Подобни въпроси ми задават доста често и се опитвам да отговоря,но в повечото случаи този, който слуша - има внушения, предрасъдъци,знания: придобити от медиите; книгите, които е изчел; или от хората около него,върху които не може да изгради това, което му говоря и резултата в повечето случаи е загуба на време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 3
Иван Митев
преди 5 години
При запазване на сегашния грешен модел за ползване на турската лира, при достатъчно време резултатът ще е криза и стихийно обезценяване на турската лира.За цените на банковите акции изводът не е труден.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 4
draka
преди 5 години
"Турското земеделие расте с всяка година ... Турция изнася зеленчуци и плодове за Европа и Русия. Земеделието не се влия от кризи, или влиянието е минимално..."Това ли е текущият статус на земеделието в Турция? Твърдо не, производството се свива, земеделците работят на огромни загуби, държават поощрява вноса, включително на семена от Израел и Холандия... моите прогнози са, че до няколко години селското стопанство ще бъде съсипано напълно. Въпросите на които търсим отговор са: - защо чуждестранните инвестиции в тази държава намаляват?- защо най-най богатите фамилии изнасят бизенса и семействата си?- защо има хиляди компании обявили фалит през последните 1-2 години?- защо държавата разпродава всичко, което досега е крепяло икономиката?- защо народът е беден и не може да плаща за мега проектите чрез които се изпраха милиарди?Личното ми мнение е, че икономическата криза в Турция тепърва предстои...и като се случи ще инвестираме
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 2
cymru
преди 5 години
Браво, доста интересен поглед :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още