Общините вече могат да кандидатстват с проекти пред Министерството на инвестиционното финансиране, което започва да разпределя неговия дял от публичната инвестиционна програма на правителството.
Ведомството стартира процедурата за изпълнението на благоустройствени дейности, техническа инфраструктура и проекти със социална насоченост.
Общините ще могат да кандидатстват с готови инвестиционни проекти или с проектни предложения, посочват от министерството.
Общият размер на средствата по процедурата е 4 900 000 лв. без ДДС (5 880 000 лв. с ДДС).
Допустими кандидати са общините, които могат да кандидатстват с проекти за малките и отдалечени населени места в тях (от 4, 5, 6, 7 и 8-ма категория съгласно Категоризацията на населените места в Република България от 2012 г.).
Планираната продължителност на готовите инвестиционни проекти не трябва да надвишава 3 месеца. Същият срок се залага и за изпълнението на проектните предложения.
За финансиране са допустими изграждане, ремонт и възстановяване на паркове, зелени площи, детски площадки, зони за отдих, изграждане и ремонти на пешеходни алеи и тротоари, на велосипедни пътеки и алеи, пешеходни зони, рехабилитация на улични мрежи, изграждане и обновяване на спирки, ремонт на ВиК мрежи, въвеждане на енергоспестяващо улично осветление, бновяване и съхранение на исторически паметници и паметници на културата, обновяване и изграждане на туристически обекти и атракции и екопътеки, обновяване на обществени сгради със социална значимост, подобряване на достъпа на хора с увреждания и други.
Проектните предложения трябва да бъдат част от или да се вписват в стратегическата рамка на съответния Общински план за развитие (2014 – 2020 г.), подчертават от строителното министерство.
Изисква се и решение на общинския съвет за кандидатстване по процедурата. Кметовете на общините освен това трябва да декларират, че няма да променят предназначението на обектите, реализирани по процедурата, за поне 5 години.


Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Община Варна е домакин на национална конференция за промяна на обучението в предучилищна възраст
ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: AI печалбите засенчват войната в Залива
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Съдът пак отказа домашен арест на подсъдимия за катастрофата със Сияна
Мениджър от АЕЦ "Козлодуй" получи инфаркт, транспортираха с въздушна линейка
Министър Абровски обеща: Ще се изсветли цялата верига на доставки ВИДЕО
БАБХ спря от продажба над 500 кг храна от магазин в Хасково