IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Д. Матеева: Качеството на строителството вече е определящо за цените на имотите

На пазара на имоти се отчита интерес към инвестициите в търговски обекти, които да се изплатят за 15-16 години

08:30 | 25.07.12 г. 7
<p>
	Диана Матеева, Снимка: Личен архив</p>

Диана Матеева, Снимка: Личен архив

Балансираха ли се търсенето и предлагането на жилища на българския пазар?

Не можем да говорим за баланс между търсенето и предлагането на недвижими имоти към настоящия момент. От една страна пазарът е наситен с предложения, но едновременно с това в някои сегменти такива липсват. Оказва се, че стойностни имоти на пазара се появяват рядко и интересът към тях е засилен. Пример за търсене, което надвишава предлагането в момента, е наемният пазар в кв. „Младост“ в София.

Жилища с какви средни параметри бяха най-търсени през първото полугодие?

Миналата година пазарът започна бавно да застъпва сегмента на средноценовите сделки, но нискоценовите – до 35 хил. евро, бяха все още сериозно количество. Тази година все повече сделки се реализират в средния сегмент – 55 - 75 хил. евро, а нискоценовите се случват все по-често и над 35 хил. евро. Търсят се основно двустайни и тристайни жилища, с лек превес на двустайните. В по-високия ценови клас има засилено търсене на жилищни имоти с три спални и гараж, като предпочитани са комплекси с добро управление. 

Как влияе на търсенето на жилища тенденцията за подобряване на енергийната ефективност?

Повечето клиенти се интересуват дали сградата има топлоизолация и кой е производител на монтираната външна дограма, но малко от тях задават въпроса дали сградата има паспорт за енергийна ефективност.

Може ли да се каже, че най-лошото за пазара на имоти отмина?

Да, на този етап сме оптимисти, защото пазарът е изключително динамичен. Големите строителни компании започват нови проекти, банките разработват нови продукти за ипотечно кредитиране при закупуване на имоти, като едновременно с това лихвите по срочните депозити намаляват.

Каква според Вас би трябвало да е поуката от кризата на пазара?

Покупката на недвижим имот трябва да се разглежда основно като стабилна инвестиция, която в дългосрочен план винаги е печеливша. Едновременно с това в краткосрочен аспект  тя може да донесе добра печалба, но и голяма загуба.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:28 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 2
Crux
преди 11 години
Да разбираме, значи, че апартаментите в една качествена сграда в Люлин ще се продават по-скъпо от апартаментите в некачествена сграда в Лозенец, тъй ли? :-D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
stoiloff
преди 11 години
Наскоро и аз минах покрай една сграда, на която имаше надпис "ЛУКСОЗНА СГРАДА". Зачудих се.. Минавах от там доста често по време на строителството и. Не се вложи нищо луксозно! Изкоп като изкоп. Даже хидроизолация не видях. Арматурата беше обикновенна, не поцинкована :) или позлатена. Бетона беше сив, обикновен, най-вероятно с турски цимент и евтин пясък. Топлоизолациите бяха от най-евтините. Обекта се изпълняваше от волнонаети работници, даже не и от фирма изпълнител. И после всичко това е луксозно??? Или както се казва: - Ай стига бе! Фарса е пълен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 2
stoiloff
преди 11 години
Ревизирали сме много строителни обекти. Ако Ви покажа какви безумия се вършат по обектите и какви снимки имам просто ще се уплашите. И на тези обекти е имало "консултанти" под една или друга форма. Но най-страшното е, че инвеститорите никога не искат да наемат свестен консултант, а избират препоръчани хора, хора на някой "техен човек", който после изгонват и търсят друг за без пари. Не говоря за всички разбира се, но в много от случаите е така. Жалко е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 2
stdmv
преди 11 години
Щом качеството е определящо, значи 95% от построеното ще остане непродадено... (при липса на каквото и да е качество - липсват и продажби)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 2
edimi
преди 11 години
Част от причините за това са, че много "собственици" били купили жилища в такива сгради с "инвестиционна цел" :)/някъде му викат пране, чрез подставени лица/. И когато става дума за поддръжка на общи части, прилежащи площи, благоустрояване на прилежащи площи, тези "собственици", помнят правата си, забравят задълженията си и нали са "патрони" не искат да участват с парички в това. ЧИНОВНИЦИТЕ, дали зелена светлина на строежите пък, са гушнали съответните рушвети и дали ще има инфраструктура в тези райони и дали се поддържа, ама `ич не им пука. Те т`ва е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 2
toto 2
преди 11 години
Напълно безсмислена статия ,все едно да питаш дали му вървят краставиците на краставичаря :))). Тази песен за раздвижването на пазара я слушам от 3 години . Такива анализи според мен трябва да се правят от" независим" орган
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 2
mick
преди 11 години
Само да отбележа, качеството на един имот се определя, не само от качеството на строителството, размера и разположението на имот, ами и на качеството на инфраструктурата около имота. Не на последно място - поддръжката.В момента навсякъде пише - луксозна сграда.. да бе. Около нея бурени и улички без асфалт даже, или пък с огромни дупки, и на 10 метра друга "луксозна" сграда. Градинки, и т.н. - такова чудо нема. Тротоари даже няма/всъщност има, но само около сградата.. - по-нататък мизерия/.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
melon
преди 11 години
Готина мацка! Да ни направи малко ПР, че вече 24 часа не е обяснявано за имотите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още