За първи път в историята повече от половината от офис сградите в лондонското сити – финансовият център на британската столица, са в ръцете на чуждестранни инвеститори, разкрива изследване на Development Securities Plc, цитирано от Bloomberg.
Чуждестранни компании притежават 52% от всички офиси във финансовия сектор на града - сериозно увеличение спрямо 50% през 2010 г. и 8% през 1980 г., се казва в изследване, поръчано от Development Securities, строително-инвестиционна компания, базирана в Лондон.
Възползвайки се от понижаващите се цени на недвижимите имоти, през последните 3 години чуждестранни инвеститори са извършили две трети от придобиванията на офис площи в града като стойност на сделките, посочва Development Securities.
За периода 2007 г. - 2009 г. стойността на имотите е паднала с 50%, докато в края на 2010 г. цените са били с 37% под нивата от преди глобалната финансова криза, разкриват данни на Investment Property Databank.
„Преобладаващият дял на чуждестранна собственост е особено забележим при първокласните офиси“, се казва в доклада.
На 18 ноември стана ясно, че Kirsh Group на южноафриканския милиардер Натан Кирш е в напреднал стадий на преговори за придобиването на Tower 42 – първият небостъргач в Лондон – за повече от 280 млн. британски лири.
Средната цена на сградите, купувани от чуждестранни инвеститори от 2008 г. до 2011 г., е била 91 млн. британски лири, в сравнение с 27 млн. лири при сделките, осъществени от британски купувачи, посочва Development Securities.
Германски компании притежават 16% от офис сградите в района – същият процент както през миналата година, докато делът на сградите, собственост на щатски компании, е нараснал до 10% от 8%, разкрива изследването. 6% от собствениците на сгради в Ситито са от Близкия Изток.


Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
"Бъдещето: От образование до кариера" поставя фокус върху уменията, които ще определят пазара на труда
Какво става с Джена Елфман – една от звездните блондинки на 90-те?
МОК въвежда генетичен тест за пола на Олимпийските игри в Лос Анджелис
КЗП завежда колективен иск срещу електроснабдително дружество