- Казино ли е валутният пазар?
Дали FX пазарът се възприема от трейдъра като казино, е въпрос на подход към търговията – доколко всеки трейдър се подготвя и образова, преди да сключи първата си сделка. Възможността да се вземе обосновано решение, а не да се разчита на случайността – това е основната разлика между двете.
Специфичното за FX пазара е, че зад всяка валута стои реална икономика, заедно с централна банка и съответната парична и фискална политика. Познаването на начините на функциониране на икономиката, какво е моментното ѝ състояние и какви са перспективите пред нея - това предопределя в голяма степен печелившата сделка. И колкото хаотичен да изглежда на пръв поглед валутният пазар, логиката и информацията заемат основно място в него.
Втората основна разлика са различните методи за прогнозиране на посоката на движение. Една от основните грешки, която допускат начинаещите трейдъри, е липсата на подготовка. Те влизат на пазара без необходимите познания, без стратегия и без адекватна оценка на риска. Основните „методи“ на прогнозиране на тези трейдъри са свързани с емоционални, необмислени решения, честа смяна на настроенията, твърде честа смяна на посоката (дълга/къса) в определена валутна двойка и т.н. Това е моментът, когато пазарът започва да им прилича на казино.
За мен FX пазарът не е и никога не е бил казино. Хубаво е, че невероятната му динамика и висока ликвидност го правят интересен, понякога трудно предсказуем, но със сигурност е най-лесно достъпен за всеки инвеститор, независимо дали начинаещ или професионалист. Винаги обаче по-подготвеният и по-опитният ще бъде и по-успешен трейдър.
Затова личният избор за подход към пазара е важен за трейдъра. През последните години FX пазарът стана изключително достъпен – обикновено не съществуват изисквания за откриване на сметка, обемите, които могат да се търгуват варират от средно 5 000 единици (например долари) до десетки милиони, а ливъриджът, т.е. възможността за търговия с обеми надвишаващи наличностите по сметката, е съществен.
В същото време обаче всички големи брокери предлагат на клиентите си безплатни обучителни семинари, уебинари, достъп до професионални анализи и коментари. Съществен плюс е и достъпът до демо версия на платформата за търговия, чрез която бъдещият трейдър може да наблюдава случващото се на валутните пазари, да следи как реагират котировките при новини и не на последно място да изпробва различни стратегии, без да поема риск. Тоест, професионалната финансова общност работи за увеличаване финансовата култура на трейдърите, с цел да ги направи по-успешни.
- Технически срещу фундаментален анализ – къде е истината?
Това е въпросът, който винаги ще е актуален за начинаещия трейдър. За едни - детайлното изучаване на графики и технически фигури със странни имена е несериозно занимание. За други – „алогичната“ реакция на пазара на важна макроикономическа новина е поредното доказателство, че фундаменталният анализ не работи.
Истината, както винаги, е някъде по средата. И двата основни типа анализ имат своите силни и слаби страни, и съответно имат своите привърженици и противници.
Валутните пазари са безкомпромисни. При тях няма чувства и емоции. Колкото по-богат инструментариум се използва при сключване на сделка, толкова по-голяма е вероятността тя да бъде успешна. В този ред на мисли, комбинацията от двата анализа е най-удачният избор.
Моят съвет е – използвайте фундаменталния анализ за определяне на дългосрочната пазарна тенденция, а точното ниво и време на сключване на сделка прецизирайте с елементите на техническия анализ.
- Какво е съотношението печеливши/губещи трейдъри – във вашия посредник и ако имате обобщение за България?
Всеки има губещи сделки. Попадала съм на различни мнения и съотношението е варирало в какви ли не стойности, но не съм срещала достатъчно достоверно проучване с тежест не само за България, а и за цял свят. Наблюденията ми от личен опит показват, че това съотношение зависи от фазата, в която се намират пазарите и от индивидуалния опит.
Начинаещите трейдъри обикновено печелят, когато пазарът е във фаза на консолидация и губят, когато е в тренд. А при опитните е точно обратното. Тенденцията е процентът на губещите трейдъри да намалява пропорционално на годините „стаж“, натрупани на този пазар.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
преди 13 години не забравяй и най смелите !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години "Трейдърите" са малко като ръчните скоростни кутии, има ги и ще ги има винаги, но автоматичните са предпочитани. Човешкият мозък е прекалено бавен за съвременния поток от информация, а търговията на борсата е монетаризиране на информацията - най-бързите печелят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Умна и красива е добра комбинация (не се случва често). Постигнала е доста в кариерата и следва да и отдадем уважение.Сега по темата: На демото докарвам ХХХ % доходност/месец, но с реална сметка психологията и дисциплината са решаващи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Колелото, колко отдавна е открито? Не можеш да си да добър в нещо ако не знаеш какво правиш. Отново рекламна статия! Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто - да го направиш" Н. Хайтов!Подкрепям ingivo1! За има няма 11 г. от технически сътрудник и ставаме изпълнителни директори? А кой взема решенията? Учителя Йода, може би силата е с нас! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ради , душа ! Как да ти обясня ,че най доброто обучение е на фронта разбирай пазара. Това с демота и обяснения от разни неуспели брокери и търговци може да се пробва при 10-то класниците само . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години яка мацкакато и гледам снимката - няма как - си мисля не за Форекс ами за други неща ...:))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Като цяло наиситина много съдържателно интервю. Няма как да не извадя най-ценното или ианй-ценното поне за мен:"Иначе казано - с много четене, инат и упоритост може да се стигне до положителни резултати. В края на краищата, това се отнася за всяко едно занимание - за да получиш нещо, първо трябва да дадеш. Няма лесни пари нито на валутния пазар, нито на който и да е друг."Твърдо трябва да продължим, да се борим до постигането на пълен успех :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години всичко е много точно , само можеше да спомене и още някои други "нещица " защото според мен само едно да подцениш и вече си затънал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар