По сходен начин, визирайки норвежката банкова криза от 1987 г., Фед посочва за отправна точка 1991 г. и заключава, че възстановяването е подобно на това при обикновените рецесии.
Началото на последната финансова криза за САЩ и Великобритания е през 2007 г., а за повечето европейски икономики - през 2008 г. Нашият анализ разглежда мрачната макроикономическа картина през последвалите години, посочват авторите.
Изследването на Фед задава доста различен въпрос: кога е достигнато абсолютното дъно след началото на кризата. За съжаление, определянето на подобно дъно е трудно, когато кризата все още не е отминала (да си спомним двойната рецесия в Япония и някои други страни като следствие от финансови кризи).
При последната криза в САЩ (до днешна дата) безработицата достигна най-ниското си ниво – 9,5% през второто тримесечие на 2009 г. При това, въпреки безпрецедентната интервенция на Европейската централна банка (ЕЦБ), все още не е ясно дали абсолютното дънно на безработицата е достигнато във всички европейски страни.
Ще се окаже ли възстановяването на щатската икономика силно и устойчиво въпреки късното начало? Надяваме се, че то ще е такова, въпреки че засега положението все още изглежда несигурно.
Иконометричната дефиниция на повратна точка на дълга финансова криза е изкуствено създадена концепция, за разлика от датата, на която кризата е започнала, пишат авторите.
Все още не знаем дали икономиките са на траектория, която ще ги изведе от кризата, както и колко точно десетилетия ще са необходими, за да се случи това. Дори според най-оптимистичния сценарий, това няма да са няколко години както при обикновена рецесия.
Дали в САЩ икономическият растеж ще се окаже достатъчен, за да може заетостта, която за момента нараства с 200 хил. на месец, да набере скорост до 300 хил. или дори 400 хил.? Възможно е. Всички се надяваме за добри новини, когато министерството на труда публикува новите си данни.
В края на краищата, през последните 800 години финансовите, инфлационните и дълговите кризи са били стотици.
Ако финансовите кризи бяха фатални, светът едва ли би преживял впечатляващия растеж, който наблюдаваме през последните 200 години. Но като се вземат под внимание огромните и нарастващи дългови нива в САЩ, ще сме щастливи ако станем свидетели на няколко поредни години на устойчив растеж, дори ако той не оправдае „V - образното“ възстановяване, което някои анализатори прогнозират. Въпреки всичко това не е изключено.
Що се отнася до това дали случващото се след финансова криза е различно от възстановяването след нормална рецесия, историческите данни са недвусмислени. Финансовите кризи оставят след себе си дълбоки, продължителни и силно волатилни рецесии.
В наскоро публикуван доклад икономисти на МВФ твърдят, че възстановяване, характеризирано от бърз растеж на кредитирането и цените на недвижимите имоти, обикновено е по-енергично. Такова възстановяване за момента в САЩ няма – цените на недвижимите имоти в много райони продължават да падат, докато кредитирането за малкия и средния бизнес остава оскъдно. Може да се надяваме на по-добро бъдеще, но не трябва да подценяваме уроците на историята.
преди 12 години "Пет години след началото на кризата все още мечтаем за нормално възстановяване "-За разлика от ел.енергията, мечтите са безплатни, пък и щедро ги поливаме през Холивуд, така че, защо не ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "...Те(ФЕД) ни съветват да забравим за проблемите от последните няколко години и да се фокусираме върху предстоящото възстановяване..." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Сегашната световна стопанска криза се развива поради липса на съответно държавно финансово управление (ДФУ), което да е ГОДНО за стопанство с Незлатни пари.Досега тази грешка се запазва и съответно кризата продължава.По произход сегашната стопанска криза е първична, защото е от влияние на една особено важна причина употреба на ДФУ, което е НЕПРИГОДНО за стопанство с Незлатни пари.Спасението е ясно спира се причината и опасността от развитие на криза ще е ликвидирана.До 24 часа след прекратяване на представената човешка грешка стопанската криза ще е успешно премахната.Пример: Ако Гърция бе подобрила своето ДФУ и същото е ГОДНО за евро сега тази страна щеше да е със завишени възможности да плаща дълговете си в срок и нейни кредитори няма да понасят болезнени щети за над 100 000 000 000 евро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години скоро иде силно редуциране на населението отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Леле колко много философска мисъл е вложено тука, но за жалост само философия никаква друга наука. Истината е че тази криза не си прилича с никоя друга по една единствена причина и тя е че, ресурсите на земята са недостатъчни всички да живеят като Американците и в момента в който започнат да се възстановяват пазарите цените на ресурсите като петрол желязо и т.н. кой повече кой по-малко ще се изстрелят в космоса и света веднага ще влезе в рецесия понеже инфлацията ще се покачи с много по-високо темпо от тази на реалната икономика. Така че който си мисли че скоро света ще се изстреля с висок растеж се заблуждава изключително много. Единствения начин за да се постигне такова нещо е някаква революция в енергетиката, която за момента няма и не виждам да се задава, това със зелената енергия не се получи тя просто за момента не е толкова евтина за жалост. Но нуждите на света не са само от енергия, но и от храна и вода най-вече, а там изобщо не виждам какъв пробив може да стане скоро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар