Равнището на безработица в еврозоната се увеличи до 10,1% през октомври, след като още 80 хил. души от 16-те страни във валутния блок останаха без работа през миналия месец.
През септември безработицата в еврозоната бе 10%, а преди година - 9,9%. Равнището на безработица е високо през последната повече от една година, въпреки че европейската икономика излезе от рецесия.
За страните от Европейския съюз (ЕС) средното равнище на безработица остава на ниво от 9,6% за втори пореден месец. Към края на октомври в ЕС има 23,15 млн. безработни, от които близо 16 млн. са от 16-те страни от еврозоната, показват днешните данни на Евростат.
Подобряването на пазара на труда в Германия, Швеция, Финландия и Франция контрастира с растящата безработица в Италия, Кипър, Гърция, Унгария, Испания и прибалтийските страни.
Най-ниска остава безработицата в Холандия (4,4%), Австрия (4,8%) и Люксембург (5%). В същото време Испания продължава да е с най-висок дял на безработните от работната сила – 20,7 на сто. След нея се нареждат Латвия и Литва с безработица от съответно 19,4% и 18,4% през третото тримесечие на 2010 г.
По-рано днес данни на немската статистическа служба показаха, че броят на безработните в Германия се е понижил за 17-ти пореден месец през ноември. Той намалява с 9 хил. до 3,14 млн. души, което е най-ниското му ниво от декември 1992 г. Безработицата в Германия е била 6,7% през октомври, по данни на Евростат.
Наскоро немският икономически министър Райнер Брюдерле заяви, че пазарът на труда в страната е в добро състояние и посочи, че най-голямата европейска икономика е на път да постигне пълна заетост.
Данните на Евростат показаха още, че в България безработицата пада от 10,0% на 9,9% през октомври, което е по-високо от средното за ЕС равнище от 9,6%. Безработицата в България стана по-висока от тази в ЕС през март тази година, показват още данните.
Преди две седмици Агенцията по заетостта съобщи, че безработицата в България се понижава за седми месец, като през октомври равнището й е спаднало с 0,11 процентни пункта до 8,92%. Според министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов безработицата у нас няма да надмине 9,4% до края на 2010 г.
Данните на Евростат се различават от тези на Агенцията по заетостта заради различната методология, с която си служи европейската статистическа служба, за да направи данните за безработицата в отделните страни от ЕС съпоставими.
Еврото поевтинява за трети пореден ден срещу щатския долар днес, като към 13:45 ч. българско време двойката EUR/USD се котира на ниво от 3,3037 долара за евро, което се равнява на спад от 0,7%.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове