Германската безработица неочаквано се понижи през февруари на фона на признаци, че най-голямата европейска икономика се завръща към растеж, след като изгуби позиции в края на миналата година, съобщава Bloomberg.
Броят на хората без работа в страната се е понижил с 3000 до сезонно претеглените 2,92 млн., разкриват данни на базираната в Нюренберг Федерална агенция по труда. Икономисти, участвали в проучване на Bloomberg, прогнозираха, че безработицата в страната ще остане без промяна.
Сезонно претеглената безработица в Германия се задържа на 6,9% през февруари, след като данните за януари бяха ревизирани от първоначално обявените 6,8%.
„Общата картина е добра – инвеститорите се радват на сравнително здравословно вътрешно потребление, подкрепено от стабилни нива на заетост. Обнадеждаваща е и перспективата за възстановяване на износа“, казва Щефан Кипар, икономист на Bayerische Landesbank в Мюнхен.
Миналата седмица Bundesbank обяви, че очаква икономиката на страната да нарасне през настоящото тримесечие, след като се сви с 0,6% през последните 3 месеца на миналата година. През февруари бизнес доверието в страната се повиши до 10-месечен връх, докато оптимизмът на инвеститорите достигна най-високото си ниво от 3 години.
След публикуването на данните еврото остана без промяна и се търгува за около 1,31 долара.
Редица германски компании, включително най-голямата химическа компания в света BASF SE , очакват бизнес климатът в страната да продължи да се подобрява през 2013 г.
Междувременно European Aeronautic, Defence & Space Co. обяви, че до края на годината възнамерява да наеме 5000 нови служители, включително в Германия, където компанията търси инженери.
През настоящото тримесечие германската икономика може да нарасне с 0,3%, след като се сви през последните 3 месеца на миналата година, прогнозира базираният в Берлин икономически институт DIW. Анализаторите очакват, че растежът ще бъде подкрепен, както от износа, така и от вътрешното потребление.
Потребителското доверие в Германия ще се повиши за втори пореден месец през март, тъй като подобряващата се икономическа прогноза и стабилният пазар на труда насърчават домакинствата да харчат повече, се казва в публикувано вчера изследване на GfK SE. „Повратният момент за икономическата перспектива от потребителска гледна точка е достигнат“, се посочва в доклада на компанията за пазарни изследвания.
През февруари индексът за бизнес климата на Ifo институт в Мюнхен се повиши до 107,4 пункта от 104,3 пункта през януари. Това е най-силният ръст на този показател от юли 2010 г. и бележи четвърти пореден месец на нарастване. По-рано този месец ZEW индексът за оптимизма на инвеститорите се повиши до близо 3-годишен връх.
Хармонизираният индекс на безработицата в Германия през декември достигна 5,3%, разкриват данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Този резултат може да се сравни със 7,8% в САЩ, 10,6% във Франция, 11,2% в Италия и средна за Европейския съюз (ЕС) хармонизирана безработица от 10,7%.


Измислиха как да спасят дизеловите коли в Европа
Мъж паркира Ferrari на балкона си, общината го прибра с кран (ВИДЕО)
Кметът на Варна протестира срещу правителството в Берлин (СНИМКИ)
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
30 души са задържани на протеста в София
САЩ и Катар може да създадат свръхпредлагане на LNG на европейския пазар
Забраната на социални медии в Австралия няма да спаси децата
Криптотърговците търсят допълнителна защита, тъй като отвличанията растат
Банковото финансиране за сектори със структурни проблеми у нас може да намалее
Шансът на българския бизнес е в иновации за по-ниски разходи за труд и енергия
Мъж паркира Ferrari на балкона си, за да разбере, че Виена не е Дубай
С кого ще се конкурира новата суперкола на Toyota
Основните прилики между класическото Renault 5 и новото ЕV
Блокче глина може да направи чудеса при почистване на автомобила
Citroen направи щур ван със спалня и киносалон
Зодиите, които ще намерят любовта по празниците
Дъщерята на Скалата потвърди връзката си с млада кечистка
Датската разузнавателна агенция разглежда САЩ като потенциален проблем за сигурността
Мадона разгорещи страстите по къса рокля
Движението по софийския булевард "Васил Левски" е възстановено