Японската централна банка (ЯЦБ) остави без промяна монетарната си политика в четвъртък, като намали перспективите пред икономиката на страната спрямо прогнозите си от април.
Средната прогноза на централната банка за базисната инфлация за приключващата през март 2014 г. фискална година бе понижена с 0,1 процентен пункт до 0,6%. Очакваният ръст на БВП пък бе снижен до 2,8 на сто в сравнение с прогнозата от април за 2,9%, съобщава MarketWatch.
Индексът на потребителските цени за фискалната 2014-15 г. от своя страна се очаква да нарасне с 3,3%, което е спад от прогнозата през април от 3,4 на сто. Растежът пък бе коригиран до 1,3% спрямо предишната прогноза за 1,4 на сто.
ЯЦБ представи също така прогноза за инфлацията, изключвайки ефектите от планираното увеличение на данъка върху продажбите. Централните банкери очакват ръст за фискалната 2014 г. в рамките на 1,3%.
Заложеното покачване на данъка ще се състои на два етапа – през април 2014 г. и през октомври 2015 г., съответно до 8% и до 10%.
Въпреки това централните банкери обявиха, че националната икономика "започва да се възстановява умерено" след изявлението през юни, че "вече се възстановява". Що се отнася до износа от ЯЦБ заявиха, че "се е възстановил", след като през миналия месец го определиха като "започващ да се възстановява".
"Разбира се, ние виждаме някои данни, показващи, че икономиката се подобрява постепенно. Логично е ЯЦБ да повиши своите оценки", отбеляза Йоджи Такеда, ръководител на отдела за азиатски акции в хонконгския филиал на RBC Investment Management Ltd.
От ЯЦБ намалиха минимално прогнозите за инфлацията и за брутния вътрешен продукт, отбелязвайки, че те са "до голяма степен в съответствие с предвижданията от април".
Запазването на размера на монетарните стимули от страна на японските централни банкери бе очаквано от анализаторите на фона на предприетите агресивни мерки след заседанието на ЯЦБ през април.
Йената отбелязва ръст след решението, като двойката USD/JPY се търгува с понижение от 0,48% до 99,22. Спадът на щатските пари е продиктуван и от речта на председателя на Фед Бен Бернанке. Той обяви, че централната банка ще запази текущата си гъвкава монетарна политика, дори и ако националната икономика продължи с възстановяването си.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара
Храненето, което помага да отслабнете здравословно