Запазването на лихвените проценти ниски за продължителен период от време носи рискове, които са били внимателно преценени преди рекордното понижение в началото на месеца. Това заяви президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, цитиран от Bloomberg.
"Аз съм наясно, разбира се, че курсът на понижение повдигна някои опасения", посочи централният банкер по време на пресконференция в Берлин. "Продължителният период от време при ниски лихви създава рискове за финансовата стабилност".
ЕЦБ намали основния си лихвен процент за рефинансиране с четвърт процентен пункт до 0,25% в началото на ноември. Според част от спекулациите централните банкери дори са обмисляли въвеждането на отрицателен лихвен процент с цел избягване на дефлация.
"Не се опитвайте да изопачите нищо от това, което казвам относно възможността за отрицателни лихви", заяви Марио Драги. "Това бе обсъдено по време на последното заседание за паричната политика и други новини от тогава насам няма. Нека да изясним това", допълни той.
Според Драги рисковете от ниските лихвени проценти досега не са материализирани в 17-членната еврозона.
"Може да отчитаме множество локални рискове, но локалните рискове при някои определени сектори трябва да бъдат решени чрез локални инструменти", отбеляза президентът на ЕЦБ.
Повече за ЕЦБ може да научите от материала на Bloomberg!


Корабът „Храбри" е на тестови ходови изпитания във Варненския залив и Черно море
Обявиха конкурс за директор на общинското предприятие ТАСРУД във Варна
Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Китайците посрещнаха Тръмп с AI колажи и надежда за сътрудничество
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
Балетното събитие на сезона: "Лебедово езеро" с Анна Циганкова, Гиорги Поцхишвили и Михаела Филева в НДК
ИПБ алармира за саботаж за милиони в МРРБ: Изчезнаха заданията за ремонти на пътищата
Слави Трифонов окончателно загуби делото срещу Кирил Петков за 50 000 лв.
Прекратиха пълномощията на трима депутати от "Прогресивна България"
Добри са условията за туризъм в планините
преди 12 години Мръсен долен ЛОБИСТ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Какви точно рискове създава Рискове от ниски лихви има когато икономиката набира скорост и ръстовете нарастват Тогава се появява риск от инфлация която преминава границата от 2 % които си е поставила Е Ц Б В момчента ръстовете в Е С са мижави инфлацията е близо до 0 и съществуват основателни опасения за дефлация Еврото е необяснимо скъпо спрямо долара Какви точно опасения създават ниските лихви ? Вероятно никакви Вероятно Марио Драги се застрахова Но в момента Европа не се нуждае от застраховане Нуждае се от решителност отговор Сигнализирай за неуместен коментар