Рублата се срина до рекордно ниско равнище на фона на все по-голямата заплаха от по-строги санкции от страна на Запада по отношение на Русия с оглед на напрежението около Украйна.
Руската валута поевтинява с нови 0,24 на сто до 36,847 в петък. Равнището е най-ниското от фактическото начало на новата ера за паричното средство през юли 1993 г.
Валутата на Русия изгуби още от покупателната си сила, след като американският президент Барак Обама обвини за първи път директно Кремъл за изострянето на насилието в Източна Украйна. По думите му сепаратистите са обучени, въоръжени и финансирани от Русия.
"Многократно и умишлено Русия е нарушила суверенитета и териториалната цялост на Украйна", каза Обама и добави, че нови кадри на руски войски в Украйна показват това ясно.
Последните действия на Москва ще имат "допълнителни щети и последствия", заплаши президентът на САЩ. Той определи като средство за възпиране НАТО, която през следващата седмица планира среща на високо равнище в Уелс, на която ще участва и самият Обама. На срещата на високо равнище се очаква да бъдат оповестени нови икономически санкции срещу Кремъл.
"В последните няколко дни нещата взеха завой към по-лошо и пазарите реагират на това", заяви пред Businessweek Ларс Кристенсен, главен анализатор за нововъзникващите пазари в Danske Bank в Копенхаген. "Вероятно се насочваме към нов кръг от санкции", допълни той.
"Настроението на инвеститорите се промени към по-лошо", посочи от своя страна и Владимир Брагин, ръководител на звеното за научни изследвания на Alfa Capital в Москва. "Изявленията от Киев, че Русия е изпратил войски в Украйна предизвикаха разпродажби", изтъкна той.
САЩ и Европейският съюз наложиха строги санкции на руските компании през юли, което накара Путин да отвърне на удара с ембарго върху вноса на хранителни стоки. Санкциите застрашиха силно руския бизнес, чийто достъп до кредитните пазари в Европа бе ограничен.
"Пазарът се разшири доста в последно време и инвеститорите използват увеличеното напрежение в Украйна като извинение, за да приберат печалбите", коментира пък Юрий Селиандин, валутен мениджър на GHP Group в Москва. "Въпреки срещата в Киев военната намеса не бе избегната и това разочарова пазара", отбеляза експертът.


Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Великобритания разширява военните способности с дронове, AI
Торстен Слок очаква ЕЦБ да вдигне лихвата през септември
България е плаха пред европейските институции, бизнесът не знае как работят
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 2
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 1
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Как да носим правилно бялата риза
Задържаха румънец, призовавал към убийства, палежи и екстремистко насилие
Най-кошмарният супергерой? Хлебарка с водолазен костюм
Криза в британския флот: готовността на бойните подводници отново е нулева
Тайните на средиземноморския интериор


преди 11 години именно нали това се опитват да правят господата специалисти от "запада" само, че при тях не работи и превъртяха километража и натрупаха планини с дълг и сега за лихви и дума да няма, защото тряя се напечати тва същото x 5 върху вече напечатаното само, че за да се плати и лихвата и то стана да сме длъжници до наще пра-внуци и после икономистите тука ше ми наливат от пусто в празно, и ше ме омайват икономиката ква била що била, ебаги и кенефите. Тва икономистите треа със закон да се забранят !!!.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Кво общо имат *** със статията бе? Просто поредна форекс статия. Ти болен мозък ли си, че навсякъде ти се привиждат ***, МИМ и НИМ... Въобще кво се занимавам и аз с теб.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години *** се радва напразно. А не трябваЗащото така се оскъпява още повече вносът и се увеличават печалбите на руските износители и постъпленията в хазната от данъци и акцизи. Защото голяма част от стоките за заменяеми.С една дума Путин става все по-добре. Освен това губят западните експортьориНо до надничарската глава това не достига - сложно е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар