През последните две години един от водещите фактори, които възпрепятстват икономическия растеж у нас, е политическата нестабилност. В условията на възстановяващ се пазар на труда и реален (макар и анемичен) икономически растеж страната ни някак успя да загуби статута си на своеобразен пример за фискална дисциплина в рамките на ЕС.
Проектобюджетът на Министерски съвет за 2014 г. предвиждаше дефицит от 1,47 млрд. лева, равняващ са на 1,8% от БВП на страната. Според предварителните данни на НСИ дефицитът за 2014 г. възлиза на 2,34 млрд. лева, или 2,8% от БВП. Евростат обаче не приема оценката на НСИ, която е далеч от тази на Министерстовто на финансите за дефицит от 3,7%.
В резултат на кризата с КТБ и негативните последствия от нея, кредитният рейтинг на България бе понижен. Като допълнителна спирачка за икономическия растеж можем да обособим фактори като популистките заявки за национализация и временното спиране на средствата по някои от европейските програми.
Всичко това има своя ефект върху икономиката и публичните финанси - данните на Евростат показват, че България е страната с най-висок ръст на бюджетния дефицит през 2014 г. след Кипър. В номинално изражение дупката в бюджета нараства от 694 млн. лева през 2013 г. до 2,34 млрд. лева през 2014 г. Като процент от БВП дефицитът се увеличава от 0,9% на 2,8%, или с 1,9 процентни пункта.
Именно това е предварителната и консервативна оценка за цената на политическата нестабилност и популизма в страната ни през миналата година. С оглед на очакваната ревизия на размера на дефицита и с оглед на потенциалните ползи, които страната ни е пропуснала по линия на неосъществени местни и чуждестранни инвестиции, реалната стойност е несъмнено по-висока.


Насрочиха разпоредителното заседание по възобновеното дело срещу кмета на Варна и още четирима общинари
След случая "Баба Алино": Мислят да криминализират незаконното строителство
Публикуваха резултатите от матурите след 7 и 10 клас
Оборудваха Комплекса за социални услуги за деца и младежи във Варна със соларни панели
Цената на петрола се стабилизира, след като САЩ и Иран отново се споразумяха
Ефектът от повишения рейтинг на българския капиталов пазар ще се усети догодина
Данъкът за милиардерите в Калифорния и голямото решение на Гавин Нюсъм
Южна Корея с план да запази преднината си в AI
Какво е състоянието на публичните финанси в България? Попитахме експертите
Новините в развитие
Новото Audi Q7 дебютира в България
Момиче на 12 години спаси майка си след инсулт зад волана
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Lada 2105 на 45 години се продава за 63 000 евро
Електрическото Ferrari беше разграбено в Китай
Министърът на отбраната: Мисията на US самолети в България приключи
Нов силен трус разтърси Каракас и Ла Гуайра след опустошителното двойно земетресение
Петима души са застреляни в северния германски град Щаде
Захарова: Политиката на Финландия за ядрени оръжия ще изисква отговор от Русия
Финансовият министър: Бюджетът не включва наши политики