Международният валутен фонд (МВФ) е напът да признае силата на китайския юан за първи път от повече от десетилетие. Ходът ще се окаже крайъгълен камък в усилията на страната да отвори своята икономика, пише MatketWatch.
Преоценката спрямо китайските пари, която според неназован представител на МВФ ще се случи в следващите няколко месеца, следва години на недоверие към управлението на валутата на Пекин.
Последната оценка на МВФ подкопава усилията на администрацията на американския президент Барак Обама и на Конгреса на САЩ, които всячески се опитват да се противопоставят на разширяващото се доверие към китайската валута.
"(МВФ – бел. ред.) отнема килимчето изпод краката на критиците на китайската валутна политика в САЩ", каза Есвар Прасад, икономист в Университета Корнел и бивш отговарящ за Китай в МВФ. "САЩ разчита до голяма степен на това, което се разглежда като обективна оценка на МВФ."
Администрацията на Обама продължава да не е съгласна с МВФ и поддържа мнението, че юанът остава "значително подценен".
Промяната в МВФ идва, след като Пекин е все по-предизвикателен към установения световен ред. През последните месеци Китай спечели широка подкрепа за новата си Азиатска инфраструктурна банка – организация, което ще съперничи на Световната банка.
Поднебесната империя също така настоява за създаване на съвременен "Път на коприната", свързващ втората по големина икономика в света с останалата част на Азия, Близкия изток, Африка и Европа. Китайските власти поискаха също така от МВФ да включи и юана в елитната кошница от валути, които се използват като резервни от фонда. Решението се очаква по-късно тази година.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
преди 11 години Комунистически Китай е новия световен хегемон ---------------------------------------------------------------------------е тва не е добре, ако само една сила е доминираща виждаме какво става и от историята има още много примери, но за съжаление всичките тези световни валутни преходи завършват с катаклизъм, дано сега нямаме такъв, но каквото такова. Иначе сега е ред и на рублата, реала и рупията те са следващите, които ще бъдат приети или да се надяваме, че ще бъдат приети като едни от основните валути отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Вагинофранцузинът Лагард не е ясно с каква резба е... Юанът, като процент от световните резерви, които са около 11,6 трлн дол. е около 2%. Както долара преди Първата световна... Дано се случат реформите в МВФ, това е начин за приемане на новите икономически реалности без война... Комунистически Китай е новия световен хегемон отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години еми ше се наложи колега, то не ти трябва да си "аналист, специалист, и т.н." да видиш, че самите Сашш си го правят това сами, с техните безмерни войни и джихадисти, анархисти, терористи и куп други простотиии. Аз и друг път съм го писал, че другите няма да купуват долари за да финансират войните им и при първа възможност Сашш ще бъдат предадени от "Юда", само, че тоя път за "30 юана" ..... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години хахаха ... нещо такова ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години да само, че тоя път с някой "бепомощен ***", който бясно ще се съпротивлявал от набезите на бабетията ....... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години С други думи гущера ще си пожертва опашката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Любопитен съм дали в близко бъдеще, Лагард няма да "попадне" в някоя конфузна ситуация с представител на хотелския персонал, нейде по широкия и разюздан свят ;)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Е къде са сега Гошката и останалите патиланци да ми опонират пак, че "жълтурите немало да капичнат гущеро" ..... :)) Той "гущеро" може и да не изчезне, но ше им се наложи да се посвият малко, че много прекалиха мойте уважение към американюгите ама много са излезли извън чергата си и са лапнали не голяма лъжица, а направо цял чирпак ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мечтата на МВФ е да замени световната резервна валута USD с SDR. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Уау!! МВФ-то се еманципира от щатите ?! За добро или лошо времената стават все по-интересни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар