През януари ръстът на паричното предлагане в Китай забави темпото си до най-ниското в историята, дори след като новоотпуснатите кредити в юани изкачиха 5,5-годишен връх. Анализатори вече залагат, че Пекин може да разхлаби още своята парична политика с цел да избегне още по-остро икономическо забавяне, предава Ройтерс.
В първия месец на 2015 г. паричният агрегат М2 се повиши само с 10,8% на годишна база, показват актуалните данни на Централната банка на Китай. Това е най-бавният растеж, откакто за пръв път през 1998 г. започват да се събират данните. Цифрата е доста под прогнозите за покачване в рамките на 12,1 на сто.
Агрегатът M2 включва по-ликвидни парични активи като наличните пари в обръщение и безсрочните депозити, както и парични активи с по-ниска степен на ликвидност като срочните депозити, спестовните депозити и депозитите в чужда валута.
Това се случва, въпреки че стойността на новите кредити в юани достигна 1,47 трлн. юана (235,6 млрд. долара), надхвърляйки далеч пазарните прогнози за 1,35 трлн. юана, и въпреки че размерът им е двоен в сравнение с декемврийските 673, трлн. юана.
С цел да поддържа приличен растеж на паричното предлагане икономистите на банката ANZ предричат, че Централната банка на Китай ще понижи нивото на минималните задължителни резерви с още 100 базисни пункта и че ще намали депозитните лихви с още 50 базисни пункта.
Миналата седмица финансовата институция за пръв път от две години оряза минималните задължителни резерви, за да стимулира намаляването на разходите по кредитите, което от своя страна да подпомогне растежа.
Банковото кредитиране и промените в паричното предлагане са от ключово значение за провежданата от Пекин парична политика. Всяка година правителството указва на търговските банки колко и кога да кредитират. Обикновено през януари банковото кредитиране в Китай расте, като банките раздават колкото се може повече заеми, за да запазят пазарния си дял.
Централната банка на Китай съобщи, че по-широкият измерител на ликвидността в икономиката – социалното финансиране, е скочило с 21% на месечна база до 2,05 трлн. юана. Непогасените заеми пък растат с 13,9% на годишна база.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам