Бизнес климатът в германската индустрия и търговия отчита през юли по-слаб спад, отколкото се очакваше, сочи проучването на мюнхенския Институт за икономически изследвания (Ifo).
„Бизнес настроението се влошава леко“, пояснява в съобщението си Институтът.
source: tradingeconomics.com
В числа – през юли той спада от 108,7 пункта до 108,3 пункта, но икономистите очакваха по-сериозен спад до 107,5 пункта.
„Германската икономика показва, че е устойчива на удари“, пояснява президентът на института Клеменс Фюст.
Иначе казано – вотът за излизане на Великобритания от Европейския съюз и несполучливият опит за военен преврат в Турция засега не тревожат германския бизнес. Анализаторите от KBC Bank отбелязват, че за това вече е имало индикации от публикувания през миналата седмица индекс за производствения сектор. Той достигна най-високото си ниво от началото на 2014 г., като икономиката намира подкрепа в силния пазар на труда и засилващото се търсене.
Специалисти очакват Великобритания скоро да изпадне в рецесия, което може да доведе до загуби за германските износители. „Добрата новина е, че германските компании приемат вота във Великобритания сравнително спокойно“, пояснява Томас Гитцел, главен икономист на VP Bank от Лихтенщайн, цитиран от FAZ. „Индексът Ifo доказва тезата, че вотът няма да остави дебели следи в германската икономика“.
В сферата на производството има лек спад. Макар че индустриалните компании изразяват по-голямо задоволство от актуалната ситуация, а запълването на капацитетите им се покачва с 0,3 процентни пункта до 84,7%, те гледат с по-малко оптимизъм на бъдещето. Автомобилният бранш дори докладва за песимистични очаквания. Все пак около една трета от компаниите в производствения сектор се опасяват, че евентуално излизане на Великобритания от ЕС ще има негативно влияние.
Докато в сферата на търговията на едро бизнес климатът се влошава, при търговията на дребно и строителството е налице обратната тенденция. „В строителството индексът скача до нови рекорди“, пояснява Фюст.


Винисиус Жуниор преподписа с Реал (Мадрид)
ЦСКА удари с 3:0 Макаби като гост
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Всеки сантиметър от Дунав е от значение за Сърбия и Румъния
Саудитска Арабия може да прекрати господството на хутите в Червено море
Shell, BP, Exxon: Големите петролни компании се готвят за по-ниски цени
Защо водещ търговец на желязна руда е под лупа
След като фондът му почти се срина, Ашенбренер инвестира 400 млн. долара
Германци доработиха Ferrari 12Cilindri Spider
Дори малко мръсотия върху джанта води до загуба на контрол
Защо старт-стоп бутонът изчезва от новите коли
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
За наказание: Пратиха в “месомелачката” руски войник облечен в рокля (ВИДЕО 16+)
Китай тества Z-10 за опасни мисии: щурмовите хеликоптери тренират полети под радара
Как войните между Иран и Украйна се превърнаха в един енергиен шок
Меган Маркъл по бански в басейна за ЧРД
САЩ засилват морския щит: Нов разрушител Arleigh Burke влиза с нов противоракетен радар