Индустриалното производство в еврозоната се разширява с 1% на месечна база през ноември, показват сезонно изгладените данни на Евростат. За сравнение, коригираните данни за миналия месец сочат ръст от 0,4%, т.е. наблюдава се ускоряване на темпа.
В Европейския съюз (ЕС) като цяло също се отчита ръст, макар и малко по-слаб – от 0,9%, през ноември спрямо повишение от 0,5% през предишния месец.
На годишна база през ноември и в двата региона продължава да се наблюдава сериозно увеличение на индустриалното производство, въпреки че темповете на ръст леко се забавят в сравнение с октомври. В еврозоната се отчита растеж от 3,2%, а в ЕС – от 3,5%, докато ръстът на годишна база през септември бе съответно от 3,9% и 4,2%.
Данните на Евростат за еврозоната сочат, че почти всички сектори бележат повишение през ноември. При капиталовите стоки ръстът достига 3%, при трайните потребителски стоки – 1,6%, при междинните стоки – 1,1%, а при нетрайните потребителски стоки – 0,1%. Само енергийният сектор остава без промяна.
В ЕС обаче повишение се наблюдава във всички сектори. Производството на капиталовите стоки се увеличава с 2,4%, на трайните потребителски стоки - с 1,4%, на междинните – с 0,9%, енергията – 0,4%, а нетрайните потребителски стоки – с 0,2%.
Най-голямо увеличение се наблюдава в Чехия и Германия (по 3,6%) и Люксембург (3,4%), а най-сериозно е понижението на индустриалното производство в Ирландия (-9,4%), Хърватска (-3,6%) и Унгария (-2,1%).
За България данните на Евростат сочат увеличение от 0,3% след спад от 1,2% през предишния месец.
Увеличението на годишна база в еврозоната се дължи основно на ръстове на производството на капиталови стоки (6,2%) и на междинни и трайни потребителски стоки (по 4,6%). В ЕС показателите са подобни, като там ръстът при капиталовите стоки е от 4,8%, на при междинните – 4,8%, а на трайните потребителски стоки – 4,6%. И в двата региона се отчита спад в производството на енергия – от 3,4% в еврозоната и 2% в ЕС.
На годишна база най-добре се представя индустриалното производство в Словения (9,9%), Румъния (9,3%) и Чехия (8,5%), а спадове отбелязват Ирландия (-10,1%), Холандия (-4,7%), Дания (-2,7%) и Хърватска (-1,6%). В България увеличението е 1,7%.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
Как да изградим увереност?