Продажбите на дребно в Германия неочаквано са нараснали през ноември 2021 г., достигайки рекорден годишен връх въпреки възобновените ограничения срещу COVID-19, които възпряха възстановяването, водено от потреблението в най-голямата европейска икономика, пише Ройтерс.
Официалната статистика показа, че продажбите на дребно през ноември са нараснали с 0,6% в реално изражение на месечна база. Това е повече от прогнозите в Ройтерс за спад от 0,5%.
През 2021 г. показателят е отбелязал ръст от 0,9% в реално и от 3,1% в номинално изражение, достигайки рекорден връх въпреки ограниченията за посещения на магазини за стоки, които не са от първа необходимост.
"Към момента ситуацията ще остане напрегната поради възобновените ограничения против заразата“, каза анализаторът в частната банка Hauck Aufhaeuser Lampe Александър Кругер.
„На фона на индустрията, която все още изпитва затруднения поради недостиг на доставките на микрочипове и други компоненти, ще бъде трудно за производството да запълни дупката, оставена от по-слабото потребление“, допълни Кругер.
Изследователният институт GfK заяви миналия месец, че потребителското доверие допълнително ще се влоши, тъй като пандемията и омикрон вариантът все повече доближават икономиката до рецесия.
Прогнозите на нюрнбергския институт са германската икономика да се свие с 0,5% през последното тримесечие на 2021 г. и да остане без промяна през първите три месеца на 2022 г. Това би довело германската икономика до състояние, близко до техническа рецесия, която се определя от две последователни тримесечия на свиване.
Високият брой новозаразени по време на четвъртата вълна на коронавируса в Германия, предизвикана от делта варианта, вече доведе до ограничения през декември за търговците на дребно и за доставчиците на услуги.
Страната забрани на неваксинираните да влизат в обекти за стоки, които не са от първа необходимост. Т. нар. правило 2G, което дава достъп единствено на преболедувалите или на ваксинираните, нанесе удар върху бизнеса около коледните празници.
Бързото разпространение на омикрон варианта вече помрачава и перспективите пред търговците на дребно и през началото на 2022 г.
Премиерът Олаф Шолц и лидерите на провинциите ще проведат извънредна среща в петък, посветена на пандемията. Предполага се, че те ще обсъдят допълнителни мерки и ограничения.


Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"