Японската централна банка (ЯЦБ) предложи да осъществи нови покупки на държавни облигации по-късно тази седмица, за да не позволи доходността им да излезе извън контрол, съобщи Bloomberg.
Централната банка предложи да закупи неограничен обем от 10-годишни държавни ценни книжа (ДКЦ) в сряда и четвъртък, като така удължи четиридневната си операция, приключила във вторник. Новите дати се припокриват с двудневното заседание на регулатора тази седмица.
Във вторник доходността по 2-годишните облигации е отрицателна в размер на -0,07%, тази по 5-годишните е 0,01%, а тази по 10-годишните се равнява на 0,23%.
"ЯЦБ вероятно удължи операцията си (по закупуване на ДКЦ), защото доходността на 10-годишните облигации не е спаднала и може да нарасне над нивото от 0,25% в следващите дни", каза Юрие Сузуки, пазарен анализатор в Mizuho Securities Co. в Токио. "Като се имат предвид очакванията, че ЯЦБ няма да промени паричната си политика тази седмица, не е изненада, че банката реши да удължи операцията", смята експертът.
ЯЦБ
Паричната политика на приспособяване на ЯЦБ увеличи различията между доходността по облигациите в Япония и в други развити икономики, което натежава на японската йена и оскъпява вноса.
"ЯЦБ внесе облекчение на облигационния пазар с изявлението си", каза Юичи Кодама, главен икономист в изследователския институт Meiji Yasuda.
Тази седмица предстои финансовата институция да проведе заседание. Около 89% от общо 45 анализатори, анкетирани от Bloomberg, прогнозират запазване на сегашните лихвени равнища и ниво на покупки на облигации. За пръв път от известно време обаче около 11% смятат, че може да има промяна в насоките на банката относно следващите й ходове в посока затягане на паричната политика.
45% от анкетираните смятат, че е "вероятно" или "много вероятно" централната банка да предприеме някакви мерки през тази година, за да се справи с поевтинялата йена или инфлацията. За сравнение - през март 19% от респондетите смятаха, че има такава възможност.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Турция изстрелва свой космически апарат до Луната в началото на 2027 г.
Откриха ценна находка при разкопките на средновековния град Русокастро
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист