От началото на следващата година мобилните разговори в рамките на Европейския съюз (ЕС) могат да поевтинеят с 25%, съобщи пред БНТ председателят на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Веселин Божков.
Понижението ще стане възможно, след като през септември бъдат намалени цените на едро за терминиране на трафика, които мобилните оператори плащат помежду си.
Средноевропейските цени за терминиране на трафик на едро се движат от 2 до 5 евроцента, като в България тази цена е 6,5 евроцента. През септември КРС ще изпрати българското предложение за съответното намаление до ЕК.
Понижавайки тези цени, нормално е изменението на потребителските цени да бъде между 20 и 30%, обясни още шефът на КРС.
Божков отрече информацията, че ЕС готви санкции срещу България заради високите цени на мобилните оператори в страната. Той припомни, че от началото на мандата му досега цените за терминиране са намалели три пъти - от 18 на 13 стотинки.
„Нашето предложение, за което сме уведомили официално и КРС, е от началото на следващата година цените да бъдат 7 стотинки, тоест 3,5 евроцента, а до края на 2013 г. цените да бъдат 1 евроцент, съобщи Емил Рангелов, старши мениджър „Регулация и конкуренция" в мобилен оператор.
Рангелов припомни, че във Франция, Австрия и Белгия - държави с БВП в пъти по-голям от този на България, цената за терминиране е 2 евроцента. Дали и България ще я достигне, ще реши ЕК през декември.


Пулев: Вече няма риск от шоково поскъпване на цените на горивата на дребно
Не снаряд, а кух предмет плава в морето край Тюленово, не е опасен
Божанов: Трябва да видим системните проблеми за ексцесиите, а не да сочим някого с пръст
За три месеца във Варненска област са издадени разрешителни за строеж на 202 жилищни сгради
Това ще са изпълнителите в големия концерт за Деня на Варна тази година
В. Шаламанов: В програмата на кабинета дроновете са приоритет само в земеделието
Shein иска да настигне H&M и Inditex, Adidas губи от големия си футболен залог
Напускането на шефа на Tata оставя в несигурност инвестиции за 120 млрд. долара
Астрономи откриха нов космически обект - звезда с черна дупка
Европа е по-силна в изкуствения интелект, отколкото се смята
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Странно возило беше открито в Дунав
Почина eмблематичен шеф на Toyota
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Шишков: Обходът на Кресна трябва да е готов до края на 2027 г.
Руски дрон порази пътнически влак, двама загинаха
Шкварек за Евровизия: Бургас е най-чистият град у нас, а София е гето
Сигнал за боен снаряд край морето, оказа се кух предмет
Божанов: Властта принизява убийството в Пловдив до битов инцидент