Американският гигант Microsoft пласира успешно облигации на стойност 4,75 млрд. долара вчера. Част от емисиите бе купена от пазара при най-ниската доходност, предлагана някога от компания на американския пазар, съобщава Ройтерс.
Облигациите са били разпределени в четири емисии – с матуритет от три, пет, десет и тридесет години. Парите ще бъдат използвани за капиталови разходи, обратно изкупуване, придобивания и други цели, съобщават от Microsoft.
Вчера от компанията обявиха първо повишение на дивидента за последните две години.
Тригодишната емисия, която е в размер на 1 млрд. долара, е била пласирана с купон от 0,875 на сто, което е едва с 25 базисни пункта над американските правителствени облигации със сходен матуритет. Това е най-ниското ниво поне от 1970 година насам, когато Thomson Reuters започват да водят подобна статистика.
Купонът от 0,875 на сто означава, че Microsoft ще плаща лихва, по-ниска дори от тази, получавана по застрахованите от правителството спестовни сметки в САЩ. Към момента средната доходност на едногодишен депозитен сертификат е 1,2 на сто.
Microsoft набира средства, макар в баланса си да има колосалните 37 млрд. долара под формата на пари в брой. Това се прави, за да се извлекат ползите от ниските лихвени проценти на американския пазар. Сред причините за набирането на нови средства е и желанието за избягване на данъци.
Повечето от кешовите наличности на Microsoft са в чужбина и за насочването им към САЩ ще е необходимо да се плащат такси, обясняват анализатори, цитирани от агенцията.


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Жилищата в Гърция стават все по-недостъпни въпреки ръста на минималната заплата
Третият етап на Тур дьо Франс ще се проведе без зрители
Русия разработи необичайна защита за бронирани машини
Директорът на ЦРУ предупреди за огромната заплаха от AI кибероръжия
Никола Цолов: Отличните стартове са моето основно оръжие този сезон