Китайският гигант в производството на смартфони Xiaomi ще набере около 1,2 млрд. долара чрез емитиране на дълг в момент, в който Пекин затяга хватката си около местните технологични гиганти, пише CNBC.
Компанията ще издаде облигации за 800 млн. долара с падеж през 2031 г. с купон от 2,875% годишно. Средствата ще бъдат използвани за „общи корпоративни цели“, сочат документи, подадени до регулаторите.
Производителят на електроника ще издаде и т.нар. зелени облигации за 400 млн. долара с купон от 4,1% годишно. Зелените облигации са дълг, издаден за набиране на средства в подкрепа на екологични проекти. Xiaomi твърди, че парите ще бъдат насочени към допустими проекти по екологичната схема „Рамка за зелено финансиране“.
Xiaomi, третият по големина производител на смартфони в света, продължава да прави експанзия в глобален мащаб и се насочва към нови области като електромобилите. През март Xiaomi заяви, че ще започне собствен бизнес с електрически коли и ще инвестира 10 млрд. долара в следващите 10 години.
Набраните средства могат да бъдат насочени към тези инициативи.
Всичко това се случва в момент, в който Пекин засилва контрола си върху технологичния сектор. През миналата година правителството въведе множество правила в различни области – от финтех индустрията до защитата на данните.
Най-новата жертва на Пекин стана Didi. След като компанията стана публична в Съединените щати през юни, регулаторите започнаха разследване на киберсигурността на гиганта за споделено пътуване и наредиха премахването му от китайските магазини за приложения.
Xiaomi пък преди беше в центъра на геополитическото напрежение между Съединените щати и Китай.
През януари администрацията на Тръмп определи Xiaomi като една от няколкото „комунистически китайски военни компании“, което означава, че американци нямат право да държат акции на компанията. Xiaomi оспори заповедта в съда, а през март съдия блокира заповедта от управлението на Доналд Тръмп.


Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
Алтернативни възможности за хората да купуват стоки - решение за по-ниски цени?
Cisco се радва на нови върхове
Honda обяви изненадващо силна прогноза за печалбата
Уайн: Тръмп малко се интересува от сигурността на Тайван
Уайн: Войната в Иран даде на Си Дзинпин неподозирани лостове
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
КС обяви за противоконституционно решението на НС за мерки срещу ценовия шок
Земеделски производители искат мерки за изсветляване на сектора
Ескалация във въздуха: Китай разполага J-20A край Тайван
Postbank задава посоката на модерното банкиране с Postbank Next