Италианските власти глобиха американските технологични гиганти Amazon.com и Apple над 200 млн. евро за предполагаемо антиконкурентно сътрудничество, свързано с продажбата на продуктите на Apple и Beats, предава Ройтерс.
Условията в споразумението, сключено от двете компании през 2018 г., предполагат, че само избрани търговци имат право да продават продукти на Apple и Beats в Amazon.it, твърди регулаторът, допълвайки, че това е в нарушение на правилата на Европейския съюз и засяга конкуренцията.
И Apple, и Amazon твърдят, че планират да обжалват решението.
Властите наложиха глоба от 68,7 млн. евро на Amazon и 134,5 млн. евро на Apple, като наредиха на компаниите да сложат край на ограниченията, за да предоставят на търговците на дребно на продукти на Apple и Beats в целия свят достъп до Amazon.it по недискриминационен начин.
„За да гарантираме, че нашите клиенти купуват оригинални продукти, ние работим в тясно сътрудничество с нашите партньори дистрибутори и имаме специални екипи по целия свят, които работят с властите, митниците и търговците, така че да сме сигурни, че се продават само оригинални продукти на Apple”, коментира компанията на Тим Кук, отричайки каквито и да било неправомерни действия.
В отделно изявление Amazon посочва, че категорично не е съгласна с решението на италианските власти и предложената глоба е „непропорционална и необоснована“.
„Отхвърляме предположението, че Amazon се възползва чрез изключване на търговци от нашия магазин, тъй като нашият бизнес модел разчита на техния успех. В резултат на споразумението италианските клиенти могат да намерят най-новите продукти на Apple и Beats в нашия магазин, като се възползват от каталог, който се е разраснал повече от два пъти, предлага по-добри оферти и по-бързи доставки“, посочва Amazon.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително