Военният конфликт в Украйна оставя отпечатъка си и върху най-голямото събитие на телекомуникационната индустрия в Европа – Световният мобилен конгрес в Барселона (MWC Barcelona).
Войната не доведе до отменянето на самото събитие, но организаторите му обявиха, че някои руски компании няма да могат да се включат в него, а руски павилион няма да има, писа по-рано TechCrunch.
По този начин GSM Association (GSMA) – организацията, която представлява интересите на телекомите по света и която организира Мобилния конгрес, откликна на призивите на западните държави за мерки срещу Русия заради инвазията на руските военни сили в Украйна.
Веднага след започването на боевете, от GSMA обявиха, че нямат планове да отменят събитието, но някои руски компании няма да могат да се включат в конгреса, който се провежда от 28 февруари до 3 март, заради икономическите санкции, писа Ройтерс. По това време главният изпълнителен директор на организацията сподели, че не е ясно кои компании ще бъдат засегнати.
В петък GSMA осъди руската инвазия в Украйна и заяви, че няма да има руски павилион на събитието, което обичайно събира десетки хиляди представители на телекомуникационната индустрия от цял свят.
Говорител на GSMA е отказал да разкрие дали всички руски компании, включително мобилните оператори, ще получат забрана да участват в MWC.
„GSMA ще продължи да сътрудничи спрямо международните санкции срещу Русия“, коментира говорителят.
Междувременно в Барселона се проведоха граждански демонстрации срещу войната.
Това е поредно предизвикателство пред GSMA, след като коронавирусната пандемия стана причина за отмяна на Мобилния конгрес през 2020 г. Година по-късно събитието се проведе, но в значително по-малък мащаб от обичайно, тъй като много от изложителите решиха да не участват заради опасенията си от възможностите за разпространение на Covid-19.
Тази година организаторите залагат на различни мерки, целящи ограничаване на разпространението на омикрон варианта. И през 2022 г. част от най-големите компании, които обичайно присъстват със собствени павилиони на конгреса, няма да се включат физически в събитието, а ще заложат на виртуални събития. Този път от GSMA решиха да предложат хибриден вариант на MWC Barcelona.
Сега случващото се в Украйна изправя организаторите пред пореден голям проблем, особено като се има предвид, че част от изложителите на събитието са големи руски компании, които плащат за собствени павилиони.


Гордън Браун с тревожна прогноза: Европа не е била толкова близо до Трета световна война от 60-те
Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Венецуела обмисля излизане от ОПЕК
Шефът на Lockheed Martin Европа за сделката с Rheinmetall, част 3
Шефът на Lockheed Martin Европа за сделката с Rheinmetall, част 2
Шефът на Lockheed Martin Европа за сделката с Rheinmetall, част 1
Таненбаум: Малко вероятно е споразумение с Иран преди изборите в САЩ
Citroen BX GTi: Семейният спортитст празнува юбилей
MINI възроди легендата от „Монте Карло“
Ferrari превръща стоповетe в активна аеродинамика
Защо малкият отвор на капачката на резервоара е от ключово значение
В Италия ще глобяват пешеходци, гледащи телефона си, докато пресичат
От ЦРУ били притеснени, че съветниците на Путин не му казват истината за войната
Радев отива в пострадалото от пороя село Струмяни
Григор Димитров влезе в основната схема на US Open