Машините са на път да изместят хората от индустрията, и всички сме много нервни заради това, пише електронното издание на The Wall Street Journal. Невинаги обаче опитите за подмяна на човек с машина, са успешни. В някои страни, например, в супермаркетите има автоматични каси. Най-общо казано това е машина, която ти позволява сам да маркираш съдържанието на количката, след което да платиш с карта или в брой, на принципа на автоматите за кафе и напитки на улицата.
Проблемът е, продължава публикацията, че често тези устройства не се използват, а хората се редят при традиционните касиери. Според автора на материала това се дължи на факта, че машината много трудно може да възпроизведе човешкото поведение. Така, например, докато касиерката маркира покупките ти и ги подреди в найлоновия плик, ти можеш съвсем спокойно да стоиш и да си ровиш в смартфона.
Освен всичко това, човешкият касиер е по-бърз, защото се адаптира и свиква с работата, докато машината поема информацията с едно и също темпо, без значение дали "работи" от два месеца или пет години. Човекът не иска от теб и да помниш нищо, докато в другия случай трябва да знаеш търговските кодове на някои продукти. Основният проблем си остават кражбите. Човекът винаги е нащрек за измамници, а машината лесно може да бъде излъгана.
Оказва се, че технологията е ефективна, само ако имаш малко покупки, твърдят хора, използвали автоматичните каси. Плюс за машините е и това, че пред тях никога няма опашка, което пък се дължи на неефективността им.
Машините остава по-добри от хората само в случаи, които се състоят от повтарящи се еднообразни действия. Като автоматите за чекиране на летищата и банкоматите. Работата на касиера в супермаркета може да е по-трудна, отколкото изглежда. Или поне достатъчно трудна, за да може да се извършва от компютъризирана система. Засега.
Хора - Роботи 1:0
Автоматичните каси в супермаркетите не могат да заместят касиерите, пише The Wall Street Journal
10:07 | 10.10.13 г. 2Препоръчан материал от партньор на investor.bg
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
-
Дроновете претоварват руската ПВО и Кремъл вече не може да крие войната
-
Израел и Ливан сключиха споразумение за прекратяване на военните действия
-
Зеленски: През седмицата Русия е атакувала Украйна с 1400 дрона и 1500 управляеми авиобомби
-
Кадър на деня за 27 юни
-
Защо златото губи стойност, докато инфлацията се ускорява?
-
Тръмп стартира рекламна кампания за сделката с Иран, която малцина американци харесват
-
Финландия предупреждава Европа: Изгубихме Nokia, не трябва да губим и битката за AI
-
Защо златото губи стойност, докато инфлацията се ускорява?
-
Изтеглянето на войските на САЩ хвърля сянка върху редица германски градове
-
Украйна е атакувала Белгородска област 76 пъти през изминалия ден
-
Стратегическата автономност на Европа се сблъсква с най-важното изпитание - Русия
-
Кризата с горивата тласка Русия към Казахстан
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
Експерт: При рязко вдигане на данъка за второ жилище българите ще измислят начин да не плащат
-
Брокер: Имотите вече ще се продават на справедлива пазарна цена, надценените ще се застояват
-
В Крим бензинът свърши и с купони, ресторантите работят ограничено, въведен е режим на тока
-
Загубата на оръжейното депо в Кронщат е сериозен удар за руския Балтийски флот
-
Д. Ганев: Данъчните оценки трябва да се актуализират, по-високи данъци да водят до по-добра среда
-
Туристите от Румъния, Великобритания и Израел ще компенсират спадовете това лято
-
България е сред най-засегнатите страни в ЕС от американските мита
-
Финландия предупреждава Европа: Изгубихме Nokia, не трябва да губим и битката за AI
-
"Градус" ще получи близо 10 млн. евро дивидент от дъщерното си дружество "Градус-98"
-
Собствениците на жилища за отдаване под наем във Великобритания напускат пазара
-
Експерт: При рязко вдигане на данъка за второ жилище българите ще измислят начин да не плащат
-
Пригответе се за наводнение от петрол, когато Ормузкият проток отвори отново
-
ФНИБ е сключила предварителен договор за продажбата на Камбаните Грийн Офиси
-
Руснаците вече не вярват в мощта на своите оръжия, ракета удари Киевско-Печорската лавра*
-
Dundee Precious Metals откри голямо находище на злато и мед край мината „Челопеч“
-
Правителството вади „Мини Марица-изток“ и „ТЕЦ Марица изток 2“ от БЕХ
-
Русия изпрати елитни оператори на дронове да спасяват логистиката за южния фронт
-
Брокер: Имотите вече ще се продават на справедлива пазарна цена, надценените ще се застояват
Коментари
Финанси виж още
-
Гълъб Донев: Бюджет 2026 е бюджет на реалността
5 -
Европейските борси отстъпиха от рекордите след разпродажбите при технологичните акции
-
Търговията с AI акции достига повратен момент. Време е да се изберат победителите
-
"Градус" ще получи близо 10 млн. евро дивидент от дъщерното си дружество "Градус-98"
1 -
БНБ намали нивото на антицикличния буфер на 2,25% през третото тримесечие на 2027 г.
-
БНБ очаква забавяне на икономиката и по-висока инфлация тази година
2


Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
Жълт код за жега в 14 български области
преди 12 години Е сега ако могат да измислят и машини, които да заместят и купувачите в магазините - цена няма да имат. Всичко ще се автоматизира и от нас няма да има нужда. Ама никаква. То и без това само пречим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Аз ползвам такива каси в Карфур и дори ми е по-приятно, отколкото през нормална каса. Не вски иска да комуникира с хора през цялото време, да му се усмихнеш, "добър ден", "приятен ден" или още по-лошо да ти се мръщят и дума да не размените, освен сумата за плащане.Винаги там е спокойно и няма опашки. Единствения проблем е ако си купиш продукт без бар код, който няма как да маркираш - например хлебче. отговор Сигнализирай за неуместен коментар