IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Шпионинът в твоя телефон

Сблъсъкът между Вашингтон и Huawei може и да прилича на филм за Джеймс Бонд, но докъде свършват спекулациите и започва истината?

08:45 | 13.12.19 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

„Обичам страната си, подкрепям Комунистическата партия, но никога не бих направил нещо, с което да навредя на света", твърди Жън.

Освен това би било далеч по-евтино и лесно да се подкупят служители на телекомуникационните оператори, които и без това имат достъп до такива данни, отколкото да се вграждат "задни вратички", особено като се има предвид повишената бдителност на правителствата, заявява откровено Huawei.

От технологична гледна точка експертите са разединени и не могат да дадат еднозначен отговор. Възможно е нетипичното поведение, наблюдавано при някои устройства на Huawei, да се дължи на бъгове в системите, каквито има при всички производители, посочват мнозина.

Само че не става дума единствено за шпионаж. Huawei е обвинявана и в кражба на интелектуална собственост, заобикаляне на санкциите срещу Иран с доставки на оборудване и съдействие за изграждане на комуникационната мрежа на Северна Корея. Твърди се, че Huawei е сред основните доставчици, подсигуряващи програмата за интернет цензура на Китай, както и че съдейства на ККП за надзора над уйгурите в автономния район Синцзян.

Върхът, на крачка разстояние

Въпреки непрекъснатите подозрения и обвинения последните години са белязани от бурен растеж за Huawei, който се утвърди като една от най-големите частни китайски компании с рекордните приходи от 107,13 милиарда долара за миналата година, над 188 000 служители и присъствие в над 170 държави. В момента тя е единствената, която може да произведе всички елементи за 5G мрежа в необходимите количества с добри цени и качество, а компании като Nokia и Ericsson все още не могат да предложат конкурентна алтернатива.

В началото на 2019 година възходът на концерна изглеждаше неудържим. Вече безспорен лидер в телекомуникационното оборудване, Huawei се готвеше за финалната битка на пазара на смартфони. През първото тримесечие продажбите му скочиха с 50 %, докато на Apple и Samsung се сринаха. Компанията постигна рекорден за историята си дял от 19 % от глобалния пазар и изглеждаше сигурно, че до края на годината ще грабне короната от южнокорейския си конкурент.

Тогава Вашингтон нанесе удара.

Само месец след забраната Жън призна, че е подценил ефекта от американските санкции и приходите на концерна тази и идната година могат да се свият до около 100 милиарда долара. Надпреварата със Samsung остана на заден план, а първоначалните изявления на ръководството, че Huawei може да е самодостатъчен от технологична гледна точка, се оказаха нереалистични.

„Винаги ще имаме нужда от чипове, разработени в САЩ, и не можем просто да изключим американските продукти", каза Жън.

Въпреки песимистичните прогнози за първите девет месеца на годината, Huawei все пак отчете растеж на приходите от 24 % при 26 % увеличаване на продажбите на смартфони и подписа над 60 договора за 5G оборудване в редица държави.

Макар компанията да продължават да заявява, че предпочита американските чипове, в началото на декември експертни анализи установиха, че в новите й смартфони вече няма американски компоненти, а вероятно и в базовите станции за 5G мрежите.

Междувременно призивите на Вашингтон за световно блокиране на Huawei срещат далеч по-слаб международен отклик от очакваното, дори сред членките на разузнавателния алианс Five Eyes. И докато Канада, Австралия и Нова Зеландия последваха примера на САЩ и се отказаха от Huawei, то Великобритания все още се въздържа. Европейският съюз след период на колебание реши да остави преценката на страните членки, а много от тях (засега и Германия) решиха да допуснат концерна до търговете за разработване на 5G мрежите им. Москва вече почти изцяло е обхваната от пилотна 5G мрежа с оборудване на Huawei. Малкото княжество Монако пък стана първата европейска страна с 5G покритие на цялата си територия. Разработено и монтирано от Huawei.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 4 години
ааа ето го жорката, той е бил човека дето е станал от гроба ... и сега пуска сълзи за бай Тошо, взимайте се двамата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 4
khao
преди 4 години
пинко, тъъъпотията ти си личи от километри... не един път съм те засичал!Ползваш много метафори и епитети, завърташ изреченията зада изглеждаш умен, и това те издава ...И очевидно съм чел същите неща, щом се досетих за кво говориш а ,а ... сети ли се ? малко логика е нужна, която ти липсва ! ... света бил тласнат към комуникациите зада бъде подслушван, хахахаха изказване без грам смисъл, но звучащо гръмко за стадото ! ... и после почва историята за мъдреца станал от гроба ! .... айде по ръка с него и ти влизай и спаси хората тук от теб !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 5
george353
преди 4 години
Съгласен. Китай е българското бригадирско движение на стероиди, но в хибриден капитало-соц вариант. когато само за едно десетилетие България се превърна от изостанал аграриат в развита индустриална държава и така до 89та, след което всичко се разграби и пак станахме аграриат... даже и това не станахме. От страна която пращаше българи в космоса и чиито учени работеха активно в съветската космическа програма, за 30г успяхме да сменим бай Тошо с бодигарда му и да унищожим целия... почти... човешки и индустриален капитал на страната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 5
pinoccio
преди 4 години
А, ти, пундек, как без да си чел, си разбрал, че малко съм разбрал?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 5
дядя Вова
преди 4 години
"...но докъде свършват спекулациите и започва истината?"Битката е: чий да е вграденият BACK DOOR - на ЦРУ или Чайнатаун.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 26
khao
преди 4 години
Пробвай да пишеш конспиративни книжки, отдават ти се съчиненията в тази посока, защото има нещо много объркано в главата ти, и ако не искаш да се консултираш със специалист поне да изкараш малко пари от тея книжки!Личи си че си чел много, но си личи че и малко си разбрал от прочетеното!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 34 rate down comment 7
pinoccio
преди 4 години
Ами, светът бе тласнат в развитието само на комуникациите през последните 50 години, именно за да бъде подслушван. Тогава китайците ходеха с еднакви дочени куртки и износваха каскетите на Мао. Ядяха клекнали по една купичка ориз веднъж дневно директно с пръсти и се придвижваха само с колела, защото нямаше автомобили. Никой не ги е слагал в сметките. Милиард и половина гледаха прассета и сееха ориз. И така, след революционните научни открития през първата половина на 20-ти век през втората го подкараха само на телефония, защото в студената война беше оръжие. Студената война приключи, поне по всеобщо мнение, но за шпионската индустрия не настъпи промяна. Продължи да се развива с темпове, с които всички останали науки и сектори, взети заедно, не можеха да се похвалят с това. Това беше коз, разбира се, но приложението на това оръжие доведе социума до безпрецедентен дебилитет. Ако някой, живял само преди 50 години, се събуди и види зомбираното състояние, до което са доведени хората - всеки гледа в някакъв екран, неприсъстващ и отчужден, ще побърза да заспи отново ужасен. Всеки гледа в екран, от който го наблюдава Невидимото Око. Лакомията на капитала се огледа в Китай и реши, че за същите пари, за които се гледат прассета и ориз, могат да произвеждат всякакви други работи, че и високи технологии. Но непознаването на историята му изигра лоша шега. Трябвало е да почетат малко хрониките на венецианските търговци. И така, капиталът събуди Дракона от дрямката на последиците от Културната революция. Захвърлил каскета и купичката с ориз, колективистично настроеният от културната революция китаец, самопрезрян в бита и свободата си, започна да "строи завод, огромен завод, с яки бетонни стени". И, както е казал мъдрецът - "Сговорна дружина планина повдига". За индивидуалистичния западен човек остана само да гледа как се мести планината. Затова мащабите на случващото се в Китай са зашеметяващи. Китайците правят всичко заедно. Някой може да шие дънки за по 50 цента, но всичко останало е въпрос на националната сигурност. Без да вземаме страна - автокрацията се оказа по-продуктивна от демокрацията. Това е сериозно предизвикателство, защото идеологическият фундамент на либералната демокрация е дълбоко разклатен. Притесненията, вероятно, са именно тук. Кооперативът от Благоевско-Димитровски тип в лицето на Huawei е показател за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още