IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Десетилетието на Apple

IPhone унищожи редица индустрии, но помогна за създаването на много други

17:58 | 25.12.19 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Можем да определим последните 10 години като десетилетието на iPhone - периодът, в който смартфоните станаха масово използвани, създадоха корпорации за милиарди долари, промениха редица индустрии и света като цяло, пише CNBC. 

Първият iPhone се появи през 2007 г., но в зората на новото десетилетие беше все още сравнително нишов продукт, ограничен до един телеком и насочен към хората, които рано тестват нови технологии. Сега е доста по-популярен. През първото календарно тримесечие на 2010 г. Apple беше продала 8,7 млн. броя iPhone. През същото тримесечие на 2018 г. бройката достигна 47 млн.

В рамките на десетилетието Apple продаде поне 1,4 млрд. броя iPhone, според официалните данни за продажбите ѝ, и вероятно близо 1,6 млрд., след като добавим и тазгодишните оценки. Компанията твърди, че 900 млн. iPhone са в активна употреба.

IPhone се превърна в движеща сила за Apple. За поне 10 години тя се трансформира от голяма компания за компютри с печеливш страничен бизнес с MP3 плейъри в мегакорпорация с пазарна капитализация от 1 трлн. долара, операции по целия свят и 137 хил. служители на пълно работно време.

“Безспорно това е най-влиятелният потребителски технологичен продукт за последното десетилетие”, коментира основателят на Loup Ventures и дългогодишен анализатор на Apple Джийн Мънстър,

IPhone навлезе толкова много в живота на хората, защото замени много други устройства - часовника, навигацията, MP3 плейъра, дори фенерчето. “Преди 15 години използвахме клетъчните телефони, за да се обаждаме. Днес ги използваме за всичко друго. Те са дистанционното на живота ни”, посочва анализаторът Джеф Кейгън.

Може би най-добрият пример за силата на трансформацията на iPhone е какво Apple направи с камерите. Около 109 млн. камери, побиращи се в джоба, бяха продадени през 2010 г., сочат данни на Camera & Imaging Products Association. През 2018 г., последната, за която има пълни данни, само 9 млн. камери от този тип са били продадени.

“Някои продукти бяха погълнати, някои бяха напълно премахнати от пазара и това е част от свободния и отворен пазар”, коментира Томас Кук, професор в McDonough School of Business към Georgetown University.

IPhone създаде приблизително толкова много индустрии, колкото разруши. Компаниите за споделено пътуване Lyft и Uber заедно са на стойност 60 млрд. долара и съществуват само благодарение на винаги включената GPS локация и високоскоростните интернет връзки, които станаха масови с iPhone.

“Можете да разгледате всяка функция на телефона и да се сетите за компании за милиарди долари, които са създадени около тях. Влиянието ѝ е върху всеки аспект на нашия живот”, коментира Мънстър. “Камерата и Instagram. Локацията върши всичко - от карти като Waze, до рекламиране в Google Maps, доставки на храни като Grubhub. NFC позволи мобилното банкиране, което ще промени банковата индустрия. Потреблението на съдържание в момента е потребление на видео. YouTube нямаше да е YouTube без iPhone”, допълва той.

IPjone и App Store също се превърнаха в огромни бизнеси и дадоха на разработчиците на приложения лесен начин да продават на глобалната аудитория. През януари Apple заяви, че разработчиците в нейната платформа App Store са направили 120 млрд. долара от пускането ѝ през 2008 г. и над 30 млрд. долара само през 2018 г.

Огромна верига за доставки

Въпреки че основната идея на iPhone не се промени през десетилетието, самото устройството стана значително по-мощно.

В началото на десетилетието най-мощният iPhone беше iPhone 3G, втората версия на устройството, която разполагаше с бавен процесор на Samsung. IPhone 11 Pro, най-новата ключова версия на устройството, е с шестядрен процесор на Apple с 2,65 GHz скорост. Представянето на модерния iPhone се конкурира с това на лаптопите според някои тестове.

Подобно подобрение видяхме и при дисплеите. Най-добрият iPhone през 2010 г. имаше 3,5-инчов екран със 153 хил. пиксела. Най-новите модели сега са с 6,5-инчов екран с над 2,6 млн. пиксела.

Лошата страна на всичко това е, че iPhone стана много по-скъп. IPhone 3G струваше само 199 долара за базов модел, частично субсидиран с двугодишен договор с AT&T. Версията iPhone Pro сега започва от 999 долара, а договорът с оператора е отделен.

Способността на Apple да предлага нов модел всяка година със значително подобрени възмжности беше подчертано от огромната и сложна верига на доставките, която достигна кулминацията си в огромни звена за сглобяване на устройствата в Китай, управлявани от основния ѝ партньор в производството Foxconn. През 2017 г. Apple заяви, че е създала и подкрепила 4,8 млн. работни места в Китай.

Последна актуализация: 10:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 19 rate down comment 3
xapoznai
преди 4 години
Като гледам иновациите им и цената им давам 3 години преди да се разпърди работата. Конкуренцията е напред при това на цени далеч по-изгодни. Така, че да плащаш здраво за нещо изостанало едва ли е топ приоритет на много хора...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още