IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

До какво може да доведе наливането на милиарди държавни пари в заводи за чипове?

Настоящата криза може да предизвика съществени промени в индустрията за полупроводници

18:12 | 28.03.21 г. 24
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;SeongJoon Cho/Bloomberg</em></p>

Снимка: SeongJoon Cho/Bloomberg

TSMC също реши да изгради завод за чипове в Аризона за 12 млрд. долара, отчасти по нареждане на администрацията на Доналд Тръмп. Samsung пък води преговори за втори завод в Остин, Тексас.

Най-сложно е в Европа, където властите в ЕС се сблъскват с националните правителства относно това дали Европа трябва да влезе в скъпата надпревара за модерни фабрики за чипове – политика, популяризирана от влиятелния еврокомисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Брьотон, или да заложи на досегашната си стратегия за специализация в нишови чипове. Този подход е предпочитан от германското правителство и много компании.

В изявлението си от тази седмица Intel подсказа, че има интерес към изграждането на завод в Европа и стана първият от „Голямата тройка“, който подкрепи целта на ЕС да увеличи производството си на модерни чипове до 20% от всички в света до края на следващото десетилетие.

„Европа се отдръпна от тази надпревара преди много време и вече няма необходимото местно ноу-хау“, коментира Хелмут Гасел, ръководител на стратегиите в германския производител на чипове Infineon.

Същевременно нараства недоволството от бавния напредък на настоящите проекти на ЕС в микроелектрониката. Германските власти заявиха, че 50 компании – всичките преследвали стратегията за нишово производство, която беше успешна през последните десетилетия, са кандидатствали за финансиране по програмата.

Решението по това разделение може да бъде постигнато до лятото. Германският министър на икономиката Петер Алтмайер и френският му колега Брюно льо Мер редовно обсъждат с Брьотон възможността за привличането на чуждестранен гигант в областта на чиповете, така че да се подобрят възможностите на Европа в модерното производство на чипове, твърди представител на финансовото министерство на Франция, пожелал да остане анонимен.

„Всеки път, в който се видят, те говорят за това. Целта е да се стигне до решение до юни“, посочва той, допълвайки, че цената на такъв проект може да достигне до 20 млрд. долара.

Големият залог

Ако плановете на правителствата по света бъдат осъществени, индустрията за чипове може да започне да изглежда по начина, по който изглеждаше през 70-те и 80-те години, когато всяка страна смяташе полупроводниците за критична част от комуникациите и отбраната си.

Но рискът според главния изпълнителен директор на VLSI Research Дан Хътчисън е светът да изгради твърде много заводи за чипове, което да окаже натиск върху цените и да унищожи големи части от индустрията, подобно на катастрофата през 80-те години, която затвори фабрики от Австралия до Южна Африка.

„От гледна точка на данъкоплатеца въпросът, който изниква, е наистина ли искаме да започнем поредната студена война, в която фабриките за полупроводници са еквивалент на ядреното оръжие, където губим всички тези ресурси?“, пита Хътчисън.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 4 rate down comment 1
mrynmryn
преди 3 години
Нищо, това не е да отвориш хлебарници. Правителствата на всички държави са доста далеч от тая тема. Повечето вероятно и едно клипче не са изгледали, какво е вътре в тия фабрики. Между другото и компаниите, които правят машини за тях май бяха само 3, едната, която снабдява ТСМЦ е холандска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
Да де, до dr.5rov
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
Бъди малко реалист. Считаш ли че швейцарецът, австриецът, шведът и даже германеца мечтаят за нанотехнологиите. Можем да го направим, даже и аз мога да го постигна. От утре спирам пенсиите и съкращавам наполовина здравният бюджет и не един, а два завода ще открия. Не считам българите за oтпадъци, а ги харесвам такива каквито са - крадливи, лъжливи, лениви ...... Това сме ние, а ти желаеш да сме тайванци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 4
abdul
преди 3 години
Е значи ще привлечем кадри от китай.. и без друго там ядат само ориз, а доматите само с колците.. ще им дадем малко свинско и мисля, че няма да се поколебаят да ни служат лоялно до живот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 3
dr.5rov
преди 3 години
Не харесвам хора, които определят какво Не можела България, разбирай българите. Сблъсвал съм се с такива. По правило това са социални отпадъци, които прехвърлят собствения си неуспех върху всички останали. Сигурно за да могат да спят спокойно и да не се чувстват ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 3 години
Съвременните технологии не боравят със 0,07 микрона чипове, а с 0,007 микрона(7 нанометра). Колкото до русия, там работят с 22 нанометра чипове. Изостават с 3 поколения, което не им пречи да си харесват технологията и да си я хвалят. България не е имала, няма и не и е нужен потенциал за развитието на такова производство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 0
dr.5rov
преди 3 години
Виждам, че ги знаеш нещата и ги разбираш. У нас колкото и да е старнно все пак има проектиране на ИС. Има и тестване на пластини и корпусирани чипове. Разбира се всичко това принадлежи на чужда компания, но все пак европейска. Има и подготовка на кадри. Има дори няколко центъра за проетиране. Колкото и странно да изглежда, това е едно от малкото наследства, което не е напълно унищожено. Може би е чиста случайност или игра на съдбата, но определена роля за това изиграха на времето хора, които разбираха и можеха тази работа. Разбира се, имаше и хора, които се опитваха това да не се случи.А от Инвестор могат да поръчат един обзор на минало и текущо състояние на българската микроелектроника. Ще е е много поучителна история.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 3
Ivel
преди 3 години
Някога имахме в Ботевград и отчасти в София. Не беше кой знае какво ама в началото на 90 те спряхме и приключихме окончателно на 1 микрона технология. За 30 години от тогава вече технологията е 0,07 микрона или дори по надолу. За такова производство освен технологията и инвестицията в качествени чисти стаи, е нужен качествен персонал. Човешкия фактор е повече от половината в тази тиехнология също. Сега не се обучават такива кадри в България а може би и в Европа. В Русия обаче се обучават все още, по понятни причини. Според мен птичето вече отдавана и безвъзвратно е оплетяло към Азия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 5
khao
преди 3 години
да... не е важно къде се проектират, а къде се печатат... мани че и машините дето ги печатат пак са проектирани тук... определено баш това е бенч марка..! баси тъппотиите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 1
dr.5rov
преди 3 години
"Европа се отдръпна от тази надпревара преди много време и вече няма необходимото местно ноу-хау, коментира Хелмут Гасел, ..."Това казва всичко. Сега в Европа няма достатъчно хора на необходимото ниво, които могат да произвеждат това, което се произвежда в Азия. В Европа има доста центрове за проектиране на ИС, но фабрики за производство на самите схеми върху пластини с последващо корпусиране са много малко. Не че няма нищо, но това което имаме не може да произведе необходимите количества.Доста отдавна производството на ИС е бенчмарк, какво е технологичното нивото на една страна като хора, като огранизация и като производство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още