Apple вече е показала, че може да проектира „мозъка“ на своите устройства, а сега е готова да направи нещо, което е потенциално по-трудно: да създаде чипове, които да им позволят да комуникират с интернет, пише Wall Street Journal.
Серия от ходове на технологичния гигант, както и сигнали от неговите доставчици, ясно показват, че той има за цел да започне да проектира модемите за iPhone, iPad и Apple Watch. Това би могло да създаде възможност за едно бъдеще на постоянно свързани умни устройства и добавена реалност, за повече носими устройства със собствена независима връзка към мрежите, за лаптопи Mac с 5G свързаност, както и за по-бързо от всякога теглене от интернет и стрийминг на iPhone.
Но първо компанията трябва да постигне нещо, което срази други технологични гиганти, включително Intel: да покаже, че не само може да проектира своите модеми, но може да ги направи достатъчо добри, за да оправдае отказването си от тези, които използва в момента и които са дело Qualcomm. Последният е доминиращ производител на модеми в света в продължение на десетилетия.
Приложения като разширената реалност ще изискват по-бързи от всякога скорости за пренос на данни и по-ниско времезакъснение на сигнала от устройството към мрежата и обратно.
Постигането на тези невероятно бързи скорости постави безпрецедентни изисквания към въображението на инженерите, които постигнаха 100-кратно увеличение на пиковите скорости при трансфер на данни в последните 10 години, казва Дурга Малади, ръководител 5G и мобилна инфраструктура в Qualcomm. И всичко това трябваше да се случи, докато телефоните се поддържаха в горе-долу еднакъв размер и без да се изисква значително увеличение на капацитета на батериите, допълва той.
Подробностите за работата на Apple по чиповете е добре пазена тайна, както се случва и с останалата част от бизнеса ѝ. Тя не споделя почти нищо публично относно стремежите си. В рядко интервю пред Тим Хигинс за WSJ Джони Сруджи, старши вицепрезидент на Apple по хардуерните технологии и лидер на нейното подразделение за чипове, обсъжда как компанията е разработила микропроцесорите от серията А за iPhone и M серията за Mac, но отказва да сподели каквото и да е за бъдещи планове, свързани с модеми или други компоненти.
Въпреки това има много сигнали, които показват, че Apple се е насочила именно към модемните чипове. През 2019 г. компанията придоби мажоритарен дял в бизнеса с модеми за смартфони на Intel, включително 2200 служители. А след това продължи да наема инженери със свързан с тази област опит, често в сателитни офиси в същите градове като част от някогашните ѝ партньори и потенциални бъдещи конкуренти в мрежовите технологии.
В Сан Диего, родния град на Qualcomm, Apple рекламира около 140 позиции, директно свързани с разработката и развитието на клетъчни модемни чипове. В Ървайн, Калифорния, където е централата на Broadcom, Apple има инженерен офис с около 20 отворени позиции.
Broadcom не е отговорила на запитванията за коментар. Малади и говорителят на Qualcomm са отказали да коментират отношенията на компанията с Apple.
През ноември 2021 г. главният финансов директор на Qualcomm заяви, че фирмата очаква да достави 20% от 5G модемите, които Apple използва в своите мобилни устройства, през 2023 г. В момента Qualcomm доставя близо 100% от тези чипове. (Изключение е Apple Watch, който от Series 4 модела използва модем на Intel). Въпреки че е възможно Apple да планира да използва 5G модеми от други доставчици от 2023 г., анализатори очакват, че това ще е годината, в която компанията ще покаже свой собствен модем.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
преди 4 години Следващият стратегически ход на Епъл е да ни залее с високочестотна електромагнитна радиация. И тактично ще пропусне да публикува SAR нивата на новите си устройства. отговор Сигнализирай за неуместен коментар