Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) сключи първите договори за рефинансиране с пет търговски банки, които ще кредитират инвестиционни проекти, одобрени по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), съобщиха от фонда.
Схемата ще позволи на кандидатите за субсидии да получат необходимия им финансов ресурс при изпълнението на инвестиционни проекти по няколко мерки от програмата - за "Модернизация на земеделските стопанства", "Подобряване на икономическата стойност на горите", "Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти", "Залесяване на неземеделски земи", "Възстановяване на горския потенциал", "Разнообразяване към неземеделски дейности" и за "Подкрепа за микропредприятия".
Кандидатите трябва да имат одобрени проекти и сключен договор за отпускане на финансова помощ по програмата, за да получат преференциалните заеми. Миналата седмица правителството одобри новите лихвени равнища, които паднаха от 9% на 7 %.
Кредитите ще покриват до 100% одобрените инвестиционни разходи по одобрените проекти, но намалени с изплатените авансови и/или междинни плащания. Таванът на тези заеми обаче няма да надхвърля 500 хил. лв. Срокът на погасяване на заемите е до 60 месеца.
Кандидатстването за кредит се извършва чрез търговска банка, която има сключен договор за рефинансиране с ДФ „Земеделие”.
Процедурата по сключване на договори за рефинансиране с търговските банки продължава.
Списък на банките, сключили до момента договори с ДФЗ:
-
Първа инвестиционна банка
-
Обединена българска банка
-
Алианц банк България
-
Интернешънъл Асет банк
-
ЧПБ Тексим


Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
AI инфраструктурата създава нови печеливши сред индустриалните компании
Иран и САЩ изостриха тона относно преговорите за Ормузкия проток
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Пакистан твърди, че споразумението между САЩ и Иран е близо
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Прокуратурата задържа мъж за тежка телесна повреда на дете
Ядрената зависимост от Русия: Западът трябва да се подготви за проблеми с "Росатом"
Париж затяга правилата за е-тротинетки: глоба от 135 евро без каска
Германски генерал: Русия вече изпитва НАТО за бъдещ конфликт
преди 15 години как ли са сключени тези договори, като три от тези банки нямат никаква традиция в земеделското кредитиране?!?!??! отговор Сигнализирай за неуместен коментар