Учени от Института за космически изследвания и технологии при БАН ще наблюдават с дронове измененията в околната среда, съобщиха изследователите. Те работят по изграждането на информационен комплекс за мониторинг на околната среда от въздуха. С апаратурата ще се осигуряват данни за оценка на състоянието на растителната покривка, почвата и засушаването. Информацията ще може да се използва и за мониторинг, оценка на риска и възможните последствия от пожари и други природни бедствия.
Ще бъде създаден наземен и аерокосмически измерителен комплекс за научно-изследователска дейност и обучение на специалисти в областта на дистанционните методи за изследване на Земята.
Изследванията ще се извършват чрез анализ на спътникова информация и на информацията от безпилотни летателни апарати - дронове. В института ще се обучават оператори за тяхното управление - както специалисти, така и любители. В момента учените от института очакват да бъде доставено оборудването, а обученията започват от март 2015 г.
Проектът ИКАМОС, който е финансиран по Оперативна програма „Конкурентоспособност“, беше представен в рамките на Деня на отворените врати в Института за космически изследвания. Посетителите се запознаха с работата на учените от института, разгледаха апаратурата, разработена от българските учени от БАН за полетите на българските космонавти Георги Иванов и Александър Александров, както и съвременни уреди за изследване на Земята от Космоса.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?