В периода 2014 – 2020 година са приоритетни проектите за намаляване на загубите на вода, заяви пред Bloomberg TV Bulgaria Иван Иванов, председател на Българска асоциация по водите (БАВ).
Той коментира подписаното преди дни споразумение между Фонда на фондовете и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за предоставяне на финансов инструмент за ВиК сектора, който може да достигне 230 млн. евро.
Оперативното споразумение е поредната стъпка в изпълнението на ангажиментите за изграждане на пречиствателни съоръжения в цялата държава във всички населени места с над 2000 еквивалент жители, каза експертът в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.
Иван Иванов отчете, че страната закъснява с изпълнението на този ангажимент, но сега работата по ВиК проектите ще се задвижи в 16 области (тези, които изпълниха условията за консолидиране с обединението на водните дружества в рамките на една област и вече имат планове за необходимите инвестиции във ВиК сектора – бел. р.).
Експертът уточни, че финансовият инструмент цели ВиК операторите да ползват заеми с добри условия и така може да бъде отложено голямото поскъпване на водата.
България рискува по думите му да бъде санкционирана от Европейската комисия заради бавното изпълнение на ангажимента за пречистване на водите.
"Агломерациите с над 10 хил. еквивалент жители трябваше да имат пречиствателни станции до 2010 г. За съжаление, има големи градове, които още нямат такива. Не само България не успява да се изпълни това сериозно задължение. Причината е в големите капиталови разходи", уточни той.
Иванов допълни, че в сегашния програмен период доста широко застъпени са проектите за намаляване загубите на вода, като е известно, че средно сега се губят около 60%.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив