За изминалия програмен период (2014 -2020 г.) по оста "Води" на Оперативната програма "Околна среда" са били сключени 42 договора, по които се предвижда 2,2 млрд. лева безвъзмездна финансова помощ, или 119,4% от бюджета по оста. Това става ясно от писмен отговор на министъра на околната среда и водите Емил Димитров на въпрос на депутата от ГЕРБ Данка Евстатиева Зидарова-Люртова.
Отговорът е качен в деловодството на Народното събрание.
От него става ясно, че в изпълнение са 32 договора, а само 10 са вече финализирани. Сред тях са проекти на общините Банско, Раднево, Шумен и Тервел по изграждане на ВиК инфраструктура. Проектите са започнати по ОП "Околна среда" в предишния програмен период (2007 - 2013 г.)
14 от 15-те консолидирани ВиК оператора са подписали договори за изграждане на инфраструктура, а проектите за изграждане и реконструкция на пречиствателни станции по оперативната програма са 28.
Сред приключилите проекти през изминалия вече програмен период са още и разработката на дирекция "Управление на водите" в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за Плановете за управление на речните басейни за периода 2016-2021 г., както и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за подпомагане на регионалното инвестиционно планиране на отрасъл ВиК.
По оста "Отпадъци" на оперативната програма са сключени общо 115 договора за около 637 млн. лева безвъзмездна финансова помощ. Това представлява 110,5% от бюджета на оста. Приключилите проекти са само 3, отчита още екоминистърът.
Средствата са насочени основно към проектиране и изграждане на анаеробни инсталации за разделно събиране на биоразградими отпадъци, компостиращи инсталации, както и за инсталации за предварително третиране на генерираните отпадъци.
Целта е изграждането на инфраструктура за екологосъобразно управление на отпадъците и подобряване на качеството на околната среда.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
САЩ нанeсоха нови удари по цели в Иран след атаки с дронове
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа