Търговските имоти стават все по-предпочитани от инвеститорите в бизнес имоти в Европа, става ясно от данни на консултантската компания Cushman&Wakefield.
Засиленият интерес се дължи на комбинация от фактори, включително по-доброто качество на активите, засилващото ще икономическо доверие и стабилизирането на продажбите на дребно на местно ниво, посочва компанията в нов доклад.
Очаква се активността в сегмента на търговските имоти да продължи да нараства и през втората половина на годината.
През второто тримесечие на тази година обемът на сделките с търговски имоти в Европа е нараснал с 39% до 14,7 млрд. евро спрямо първите три месеца на годината. Същевременно обемът на инвестициите в бизнес имоти в Европа като цяло се е увеличил с 20 на сто за периода април-юни спрямо януари-март.
Това е и най-добрият резултат за пазара на търговски имоти в Европа от 2007 г. насам, подчертава се в доклада.
Водещите пазари на бизнес имоти по принцип продължават да са най-активни, но се наблюдава обрат на пазарите в Южна Европа, включително и Испания, която в момента се счита за един от най-горещите пазари.
Около две трети от инвестициите в търговски имоти през второто тримесечие са се насочили към Германия, Великобритания и Франция, показват данните на компанията. Наблюдава се обаче лек спад от 2 процентни пункта спрямо първото тримесечие точно заради активизирането на по-периферни пазари, където обемът на инвестициите е нараснал до 10 на сто от общия обем на трансакциите спрямо 7% през първото тримесечие.
Ръст на инвестициите в търговски имоти се наблюдава и в Скандинавските държави, отчитат от компанията, най-вече в Дания и Финландия.
Обемът на инвестициите в търговски имоти във Франция се е върнал на предкризисните равнища благодарение на големите портфейлни сделки, посочва се още в доклада.


Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат