Министърът на околната среда и водите Нона Караджова е одобрила днес списък с 66 минерални извора, които могат да бъдат стопанисвани от общините за 25-годишен срок, става ясно от справка в сайта на екоминистерството.
До 31 януари 2011 г. кметовете могат да заявят интерес към намиращите се на тяхната територия извори, а в 14-дневен срок находищата ще бъдат предоставени на поискалата това община с решение на министъра.
За да се ползват от местните власти, находищата трябва да не са дадени на концесия от правителството, да не са резервен източник за питейно водоснабдяване и 51% от ресурса им да остава неоползотворен.
Общинските съвети ще могат да решават дали водата от находищата, които не са концесионирани, ще се ползва възмездно или безвъдмездно. Ако 5 г. след като бъдат дадени на общините, местните власти не намерят начин да усвояват ресурсите, находищата ще бъдат връщани за управление на съответната басейнова дирекция.
В Дунавския район за басейново управление на водите, в който влиза и София, находищата, посочени от МОСВ, са 18, в Черноморския район находищата са 10, в Източнобеломорския – 23, а в Западнобеломорския – 15.
Водата от някои находища е годна за питейна употреба, в други става за пиене, но е със завишено съдържание на флуор, а в повечето подлежи на изследване.
В столицата са посочени 8 находища, от които общината може да се възползва: в местността Баталова воденица, в селата Железница и Панчарево, както и в кварталите Надежда, Лозенец, Свобода, Овча купел и в центъра (Централна баня).


Хороскоп за 15 август 2026
25 души пострадаха във "войната" по пътищата за ден у нас
Дядо стреля с арбалет от тераса си по младеж
141 пожара са потушени в страната за денонощие
Виц на деня - 14 август
Спадът при петрола продължи след оценки за потока от Персийския залив
НАТО свали дрон, навлязъл във въздушното пространство на Латвия
Изборната победа на Фараж няма да сложи край на проверката за злоупотреби
Бумът на европейските акции прикрива една по-мрачна истина
Унгария поставя под съмнение разширяването на АЕЦ след ниските нива на Дунав
Продавате употребяван автомобил? Новите регулации на ЕС вече са в сила
BYD готви суперкола за рекорд на „Нюрбургринг“
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Шофьори борят новите технологии с тиксо и стари автомобили
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
83-годишен мъж стреля с арбалет по млад мъж от тераса в Пловдив
Очаква се най-силното Ел Ниньо от 150 г. насам, следващите години ще са най-горещите
Групи за лихварство и сводничество разкри ГДБОП в Ботевград