Максималният брой болнични легла, които са нужни на страната, за да се задоволят потребностите на населението, е 43 984. Това е записано в проекта на новата национална здравна карта, изготвен от Министерството на здравеопазването, съобщи БТА.
По думите на министъра засега нищо не е променено, на този етап няма механизъм, по който да се ограничи възможността на лечебни заведения с по-малко или с повече от допустимия минимум легла да сключат договор със здравната каса.
Общо 308 са болниците в страната според данните от пререгистрацията им, приключила в края на януари тази година. От тях специализирани за активно лечение са 93 болници, 160 са многопрофилни, а останалите са центрове и болници за рехабилитация и долекуване.
Близо една трета от болниците са от най-високо трето ниво на компетентност - извършват най-много по обем и сложност дейности. А една четвърт от отделенията, с които те разполагат, са получили най-ниско първо ниво на компетентност, тоест извършват най-малък обем дейности.
Според националната здравна карта само в шест области на страната - Кърджали, Разград, Силистра, Хасково, Шумен и Ямбол болничните легла са по-малко от минималния праг. В столицата пък леглата са повече - при максимално нужен брой от 6847 те са 10 072.
Здравната карта е изработена на базата на областни здравни карти, в които са отчетени нуждите на населението по региони.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Джорджина Родригес показа пищни извивки в голяма модна кампания за бельо
Пентагонът внезапно отменя разполагането на войски в Европа
Мерките срещу високите цени са взети от френското и немско законодателство