Икономическото възстановяване на България ще се ускори през тази и следващата година, като очакваният ръст за 2011 г. е 3,6%, а за 2012 г. - 4,1%, каза Симеон Дянков в интервю за Ройтерс.
„За тази година бюджетната цел на правителството е дефицит от 2,5% от БВП, но би трябвало да е в състояние да го смъкне и под това ниво. Стремим се към по-нисък дефицит. За 2011 г. очаквам по-добро от планираното изпълнение и резултатите през януари и февруари са в тази посока“, пояснява Дянков.
Министърът заяви, че икономическото възстановяването ще бъде подкрепено от възстановяване на вътрешното търсене, нарастващия износ и инвестициите в строителство, увеличени благодарение на инфраструктурни проекти с европейско финансиране.
Той каза още, че през есента България може да започне разговори с Брюксел за влизане в ERM-2 за присъединяване към еврозоната, но добави, че страната няма краен срок за приемане на единната валута.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе


преди 15 години Ще ти отговоря, макар че въпросът ти не е коректен. Първо Бг потрбява около 125-130 хил. барела петрол дневно, който е вносен (справка сайта на ЦРУ) . Цената на газа е вързана с котировките на петрола, но със 6 месечно закъснение. Сам смятай с колко се вдигат разходите за икономиката и домакинствата. Второ акцизът е постоянна величина и не зависи от котировките. Трето, дали държавата ще събере повече пари ит ДДС или не, е вътрешно разпределение на средства, което в крайна сметка пак се връща под формата на държавни разходи, за разлика от парите които изтичат в чужбина за суровия петрол. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Колкото повече коментари на хейтъри-*** чета, толкова повече вярвам, че Дянков им бърка в раните :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години ииии греда1сметките на око са доста странно нещо, когато говорим за икономиката. задача: до какъв ръст на приходите от акциз и ддс води всяко поскъпване на петрола с 1 долар? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години До 1 : Критикуваш Дянков , че бил недоучил счетоводител. От позиция на какъв го правиш след като изчисляваш "подскока на икономиката" - 6,1% е равен на сбора от дефицит 2,5% и ръст 3,6%? По тази логика ако дефицита е 100% "подскока" ще е 103,6%. Това и в учебника по Стопанско управление от социалистическо време го няма !!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Как си представя ловешкия *** ръст от 4,1 % при цена на петрола над 100 $ ?!?!?! Да го светна че при всеки 1 $ увеличение, 50 млн $ изтичат извън страната. Инфлацията вече 0,6-0,7 % месечно, имаме 150 хил.заети по-малко отпреди 1 година, народът пести (тия кои още могат) вместо да харчи, щото е притеснен, рекоредн брой хора смятат да се пенсионират преди началото на пенсионната реформа, а когато се открие цехче със 100 работни места се възприема като грандисимо събитие и Бойко тича да реже ленти (справка - цехчето за диоди край Годеч) ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Дянков трябва моментално да си подаде оставката преди да е сътворил нови неолоберални безумия . реформата е в орязването на администрацията а не в изгонването на лекарите бе момче . кога ще прогледнете какво се случва? България е единствената страна в ЕС която дава толкова малко пари за здравеопазване и образование като % от БВП - този комик иска да ги намали още . крайно време е да се събудите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Не съм съгласен с теб. Всеки опит за реформа видя до какво води - пример - лекарите. Опиташ се да им разровиш в канчето гледай какво става. И при БАН е така, та даже не разбрах и СУ за какво протестираше. Хората са си свикнали на статуквото. Ако има нещо за което адски ме е яд на правителството е това, че кляка пред тях. Че се поддържа адски раздута и корумпирана администрация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Ужасявам се като видя какви неуки и неграмотни *** пишат тук. Надявам се поне нормалните хора да са на работа и създават нещо с реална стойност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Какво да ги чета, само прочетох заглавието и се отказах дори да я отварям. Е тоя вече е ... как да го кажа.. оптимист! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Управлението на Дянков - пари вместо реформи ....знае само да събира но не и да дава . къде го има този филм? ние му плащаме заплатата на този *** а той е опитва да ни закрие . как да не поискаш оставката? отговор Сигнализирай за неуместен коментар