Правим всичко възможно за оптимизиране на разходите в БДЖ, но „чудеса до края на годината не могат да станат“. Така коментира изпълнителният директор на „Холдинг БДЖ“ Йордан Недев въпроса на Investor.bg какво се прави за изпълнение на ангажиментите по програмата за преструктуриране на БДЖ със срок до 2014 г.
Изпълнението на тази програма е условие за отпускането на заема от Световната банка, предназначен на БДЖ и за Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) с общ размер от 460 млн. лева.
Недев посочи, че се взимат необходимите мерки за повишаване на ефективността на работата на БДЖ и предотвратяване на кражби и излишни разходи. „Целта е с един и същ ресурс да се върши повече работа.“
Според данните към момента като цяло трите дружества - „Холдинг БДЖ“, „БДЖ - Пътнически превози“ и „БДЖ – Товарни превози“ ще приключат годината със загуба от около 30 млн. лева, прогнозира шефът на холдинга.
Преди месец министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски съобщи, че "БДЖ - товарни превози" ЕООД ще се приватизира по препоръка на Европейската комисия (ЕК). Раздържавяването на товарните превози е единственият вариант да бъде одобрен държавният заем от Световната банка, обясни тогава Московски.
Преди три седмици обаче от Министерството на финансите съобщиха, че процедурата по отпускането на заема се спира, тъй като засега не са налице „осезаеми резултати“ от започналите реформи в железниците. В началото на седмицата министърът на финансите поясни, че би искал БДЖ да си плащат поне лихвите по заемите. По думите на Симеон Дянков общите задължения на железниците възлизат на 771 млн. лева.
БДЖ има обективна невъзможност да изплаща заема към германската банка KfW за закупуване на 25 електрически мотриси марка Siemens, съобщи за Investor.bg изпълнителният директор на „Холдинг БДЖ“. Главницата по заема, която остава да се изплаща, е около 240 млн. лева. През последната година железниците са обслужвали само лихвата по този заем.
От KfW вече са уведомили българските власти, че могат да предприемат действия за продажба на въпросните мотриси, с цел покриване на (част от) заема. В момента се водят преговори по въпроса. „При така създалата се ситуация БДЖ може да задържи електрическите мотриси единствено ако държавата в лицето на Министерството на финансите помогне за изплащане на заема“, добави Йордан Недев.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против