Цените на зърното на големите борси в Европа и САЩ през тази седмица тръгнаха масово надолу, като спрямо миналата седмица понижението е с 2-4%. Към днешна дата цените (преизчислени в лева) на пшеницата на борсата в Будапеща са 302 лв./т за хлебна и 283 лв./т за фуражна, а сделки с царевица са сключени при 309 лв./т.
След намалението с по няколко долара за тон през последните дни, към днешна дата цената на царевицата на борсата в Чикаго е 234 долара/т, а на пшеницата – 288 долара/т.
Този път цените на зърното у нас следваха тенденцията в Европа и САЩ. На Софийска стокова борса (ССБ) бяха сключени три сделки за покупка на малки количества царевица при цени между 300 лв./т и 400 лв./т.
В посочената цена са включени и разходите за застраховка и превоз до всеки купувач, поради което цената варира в широки граници. Миналата седмица на ССБ също бяха сключени сделки за царевица с включване на посочените допълнителни разходи, но тогава цените варираха между 360 лв./т и 470 лв./т*.
Цените на пшеницата при сключване на сделки на едро в страната тази седмица бяха средно 310-320 лв./т, докато миналата седмица тяхната горна граница стигаше 340 лв.
На ССБ през седмицата имаше множество запитвания за покупки на едро на захар – както в чували, така и пакетирана, но оферти за продажба няма, съобщиха за Investor.bg от борсата. Засега обаче не се наблюдава недостиг на захар в страната.
Цената на слънчогледа и на другите маслодайни култури през седмицата също се движеше в посока надолу на международните борси, в рамките на 1-2%.
Захарта на борсата в Лондон тази седмица отново поевтиня, макар и само с процент, до 675 долара за тон. Единствено суровото олио в Ротердам поскъпна с малко над 1% и към днешна дата цената му е 1 270 долара/т.
*Посочените цени в лева са без включен ДДС


Затварят междуселски път във Варненско за ремонт
По клип в нета: Полицията издири и глоби шофьор за рисково поведение на пътя във Варна
Пуснаха тока в КАТ Варна
"Грийнпийс": Да не се добива нефт и газ в Черно море
Оставиха в ареста петимата младежи за убийството в Пловдив
Битката за AI музиката: артисти отказват песните им да обучават алгоритми
Климатичната криза в Европа оказва натиск на пазарите
Иран смята да забрани на кораби от САЩ и Израел да минават през Ормузкия проток
Мусалем от Фед: Икономиката на САЩ е устойчива
Компанията Indra спечели договор за 1.6 млрд евро за сателитната програма на ЕС
Автомобил потъна под земята по време на движение
Каравана елиминира най-големия недостатък на електромобилите
Mercedes-AMG GT53 4-Door Coupe имитира бензинов двигател
Защо ангренажната верига на китайски коли не се сменя по график
Bugatti превърна Bolide в шедьовър за колекционери
Кола се запали на АМ "Тракия" край Ямбол
Западните съюзници са на път да провалят Украйна отново
БАБХ спря замърсени пипер, домати, смокини на границата
Федоров все още се надява да бъде възстановен на поста си
Хотелиери по морето плащали "такса водно спокойствие" до 30 хил. лева