До 12,1% е нараснала безработицата в България през октомври, показват сезонно изгладени данни на европейската статистическа служба Евростат.
Европейската статистика припомня, че през септември нивото на безработицата у нас беше малко под 12 на сто. За сравнение данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че в края на септември безработицата в страната е 10,2%.
Още по-оптимистична е статистиката на Агенцията по заетостта, която се изчислява на база на регистрираните безработни в бюрата по труда. Според ведомството в края на октомври безработицата у нас е била 9,6% и се е увеличила незначително спрямо септември, когато е била 9,4%.
Данните на Евростат показват, че безработицата у нас е над средното и за еврозоната, и за Европейския съюз (ЕС). През октомври безработицата в 17-те държави от валутния съюз е била 10,3%, а във всичките държави-членки – 9,8%.
Испания остава държавата от Евросъюза с най-висока безработица – 22,8% през октомври спрямо 22,5% през септември. Следва я Гърция с 18,3%, но данните на Евростат не са актуални, а са от август. На трето място е класирана Латвия с 16,2%, но отново на базата на стари данни – от края на второто тримесечие на годината.
Най-ниска е била безработицата през октомври в Австрия (4,1%), Люксембург (4,7%) и Холандия (4,8%).
Безработицата при мъжете и в еврозоната, и в ЕС остава по-ниска от безработицата при жените, показва още европейската статистика. Във всички 27-държави членки през октомври безработицата при мъжете е нараснала до 9,7%, а при жените – до 9,9%. В страните от еврозоната безработицата при мъжете е достигнала 10%, а при жените – 10,6%.
Продължава да нараства младежката безработица и в ЕС, и в еврозоната. Безработните на възраст до 25 години през октомври са се увеличили с 222 хил. души в Еврообщността и със 141 хил. души в еврозоната, като нивото на безработицата достига съответно 22% и 21,4%.
Най-висока е младежката безработица отново в Испания (близо 49%) и Гърция (над 45%), а най-ниска остава тя в Холандия (8,2%), Германия (8,5%) и Австрия (9,1%).


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Мерките срещу високите цени са взети от френското и немско законодателство
11 съвета от дерматолози за всяка жена над 40
DARA и “Bangaranga” откриха полуфинала на “Евровизия” СНИМКИ/ НА ЖИВО
Деми Мур и Джейн Фонда обраха овациите в Кан
преди 14 години зна4и 30 % отговор Сигнализирай за неуместен коментар