Браншовете от икономиката, най-силно засегнати от рязкото увеличение на цените на горивата през февруари, предупреждават за поскъпване на услугите и последващи фалити, ако поскъпването продължава.
Това обявиха в сутрешния блок на БНТ Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите и Миролюб Столарски, председател на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт.
От началото на февруари се е наложило компаниите за автобусни превози да вдигнат цените на билетите, но след поскъпването на дизела от миналата седмица със сигурност ще има нови корекции - средно с 1-1,50 лв. в зависимост от дестинациите за превозите, обясни Столарски.
Хората от транспортния бранш изразяват сериозните си притеснения и от факта, че заради поскъпването на горивата немалко фирми ще преминат в сивия сектор, което допълнително ще утежни работата на законно работещите.
Подобна ситуация на извънреден скок в цените на горивата се получи и в началото на миналата година, когато държавата се намеси, като поиска временен мораториум.
Според Миролюб Столарски държавата дори вече е закъсняла с подобна намеса в полза на бизнеса. Като пример за държавна намеса той посочи Австрия, където транспортните компании временно са освободени от държавни пътни такси.
От името на хлебопроизводителите Марияна Кукушева посочи, че сред колегите й настъпва видима паника заради нарасналите разходи. Производителите със сигурност в скоро време ще прибегнат до увеличение в цената на хляба, но Кукушева отказа да прогнозира процента на това поскъпване.
Тя припомни, че цената на дизела се е удвоила от 2003 г. досега, докато хлябът е запазил стойностите си от 1989 г.
Браншът отдавна изпитва затруднения, балансирайки между ниската покупателна способност на потребителите и растящите разходи за производството, посочи Кукушева.
Сериозни опасения от поскъпването на течните горива и предстоящото уверичение на природния газ изразиха пред Investor.bg и от асоциацията на зърнопроизводителите.
Председателят на съюза Ангел Вукадинов обясни, че заради очакваното поскъпване на газа стопаните прогнозират пореден скок в цените на азотните торове, което успоредно с скъпия дизел ще повиши разходите за пролетната сеитба.


Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Облачно време на много места в страната днес
Хороскоп за 6 декември 2025
Един район във Варна остава без вода днес
Без ток във Варна на 5 декември 2025
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Премиер, вицепремиер и министър на блицконтрол в НС
Борисов за протеста пред дома му: Ще дойде време да ходят пред техните къщи
Внукът на Мохамед Али ще подгрява Кобрата в Дубай
Червен код в Гърция, бурята "Байрон" настъпва здраво
ГДБОП и ДАНС разбиха група за ДДС измами, завлекли хазната с милиони
преди 13 години Така се повишават цените!Когато някои не могат или не искат да си съберат данъците и митата ще вдигат цените за да напълнят бюджета.Защо цената на бензина е по-ниска от цената на дизела? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Еми започваме да се транспортираме с дилижанси. Трева поне има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар