Ако от „Булгаргаз” бъде предложено намаление в цената на газа, ние ще го приемем с удоволствие. Това съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев, коментирайки поредното поскъпване на автогаза, наблюдавано въпреки подписаното миналата седмица споразумение с руската компания "Газпром" за отстъпка в цените на доставките за България.
Договорката с „Газпром“ за ценова отстъпка от 11% при доставките на горивото за тази година, което влиза в сила със стара дата от април т.г., беше постигната с подписаното споразумение между министъра на енергетиката Делян Добрев и изпълнителния директор на „Газпром“ Александър Медведев.
Шефът на държавния регулатор припомни, че природният газ има стабилизираща роля за общото състояние на пазара и в тази връзка е естествено очакванията на всички в страната да са насочени към успокояването на цените.
Като припомни, че цените на газа се влияят от същите фактори, като тези при останалите горива, Семерджиев посочи, че при синьото гориво все пак се наблюдават устойчиви цени за разлика от петролните продукти. Според него това е от съществено значение за топлофикационните дружества, които от своя страна трябва да формират съответните цени за парното през зимния сезон.
Министърът на икономиката Добрев още миналата седмица беше твърде пестелив на прогнози за това как подписаното споразумение с руската компания ще се отрази на вътрешните цени. Окончателното решение за цената на газа ще бъде взето едва след като бъдат готови разчетите на „Булгаргаз“ за потребеното гориво от април до момента.
Още за България четете в Dnes.bg


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Защо технологичният свят смята, че американската мечта умира?
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?