Президентът Росен Плевнелиев е номинирал заместник-министъра на финансите Боряна Пенчева за член на Управителния съвет на Българската народна банка, съобщи БНР.
Боряна Пенчева е с ресор макроикономическо планиране, управление на държавния дълг и координация на държавната политика в областта на финансовите услуги и финансовите пазари, и други.
Сред мотивите на държавния глава за номинацията са професионалният опит на Боряна Пенчева, натрупан на всички нива - от експерт до ръководител, което е гаранция за висока експертиза при формулирането и вземането на решения, както и желанието и поетият от нея ангажимент да работи за спазването на принципа за върховенство на закона и за продължаване на политиката на Българската народна банка за гарантиране на финансовата стабилност в България.
Преди 2002 г. Пенчева е била изпълнителен директор на Агенцията за насърчаване на търговията към Министерство на икономиката и експерт и директор на Института по търговия към икономическото министерство.
Боряна Пенчева е Магистър по икономика от УНСС и Доктор по икономика от Институт по световна икономика и международни отношения, Москва. Владее английски и руски език, ползва немски и испански език. Семейна, с едно дете.


Антон Кутев: Лидерите не трябва да плуват срещу течението на обществените процеси
Юни – най-желаният месец за сватби заради дати с повтарящи се цифри
Във Варна утре е обявен жълт код за валежи
„Бурята“ на Виктор Бодо открива международната програма на „Варненско лято“
Димитър Гърдев за взрива на дрон в Румъния: Опасността е реална
Загубата на биоразнообразие заплашва кредитните рейтинги на държавите
Защо възходът на индийската Gen Z „Партия на хлебарките“ тревожи Моди
Милър: Израел няма думата за края на войната, част 1
Милър: Израел няма да има думата за края на войната, част 2
ФИФА разрешава внасянето на бутилки вода на Световното първенство, но с условия
Британци възродиха култовия Ford Escort XR3i
Каква трябва да бъде температурата в колата през лятото
Девет популярни автомобила продавани на загуба
За какво служи ремъкът със сърце, висящ на колата?
Новите батерии на CATL правят революция с пробег до 1600 км
Пожар избухна в зеленчуковата борса в Бургас, има силно задимяване
Лавров: Русия ще осигури възстановяване на правата на руснаците в Украйна
Манди Мур преживяла неуспешно инвитро
Асиметричните рокли превземат сезона
преди 13 години Много неподходящо предложение..... Тази дама може и да е много добър експерт, но не в банковото дело. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Хаха... Ми те са си от един калибър по този показател! И Роско е с впечатляващ опит като политик, за да оглави държавата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Интересно президента не смята ли,че за управителния съвет на БНБ трябва да имаш и солиден стаж в банковата система или каквато му кажат,той такава номинация прави? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години "Невероятен" експерт. Скоро ще се научи дори да смята... отговор Сигнализирай за неуместен коментар