Поскъпването на храните на едро започват плавно да забавя темпа си, показа статистиката на Държавната комисия по стокови борси и тържища (ДКЕВР). Индексът на тържищните цени, изготвен от комисията, записва стойност от 1.532 пункта спрямо 1.561 към края на януари. На годишна база обаче храните, търгувани на борсите, са по-скъпи – стойността на индекса през февруари 2012 година беше 1.523 пункта.
Месечното намаление се дължи основно на по-ниските цени на яйцата, които са поевтинели с 8,3%. Със 7,5% по-евтино се търгуват и оранжерийните домати, а цената на ябълките е с 6,3% по-ниска спрямо края на януари.
В същото време обаче ръст от 10% записват оранжерийните краставици. С 2,6% се покачва и цената на пилешкото месо. Цената на свинското месо остава без промяна.
Данните на ДКЕВР обаче показват, че спрямо миналата година повечето от следените продукти повишават цената си. Картофите поскъпват с 59%, което се обяснява с лошата реколта у нас през миналата година. С 38,8% обаче е по-висока цената на лимоните спрямо миналия февруари. С 18% по-скъпо се продава пилешкото месо, свинското месо и зрелият фасул. Цената на брашното се е увеличила с 16,3% за една година.
Спад на борсите обаче записва цената на чесъна, който се продава с почти 25% по-евтино спрямо февруари 2012 година. С 10,2% намалява цената на ориза, а яйцата са поевтинели с малко над 8%.


„Пътеводна светлина“ – Васил Петров представя морето и неговите истории във Варна
Направиха нови стълби зад училище "Климент" във Варна, почистиха мястото и някой веднага го превърна в тоалетна
Удължен е лицензът за продължаване на дейността на „Лукойл“ в България
Черно море без трима ключови играчи срещу ЦСКА 1948 в Бистрица
Обмисля се създаване на общинска структура за подобряване състоянието на градската среда във Варна
Петролът леко поевтиня, като фокусът е върху безизходицата в Ормузкия проток
Путин не може да разбие вратата на НАТО. Затова опитва през прозореца
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Най-търсеният автомобил на старо е до 5 години
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Джартов: Земите ни не са в добро състояние и това води до пожари
Брутален случай на пътна агресия: Жена беше преследвана и нападната, заради забележка
Румъния спира напълно АЕЦ "Черна вода" заради нивото на Дунав
Русия нанесе удари в украинския град Измаил, има щети по пристанището
Готвят конституционни промени, които да гарантират правото на разплащане в брой